Úvod > Architektonické památky > Žlutice - železný kříž
Žlutice - železný kříž
Kovaný železný kříž byl vztyčen patrně ve 2. polovině 19. století na rozcestí nad železniční tratí v údolí potoka Velká Trasovka nedaleko Pekelského mlýna (Höllmühle) čp. 68 při bývalé cestě do Protivce asi 2 km východně od města Žlutice (Luditz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, během 2. poloviny 20. století byl nakonec poškozen. V roce 2012 poté proběhla celková rekonstrukce zdevastovaného kříže.
Objekt: kovaný železný kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Žlutice (Luditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: nad železniční tratí při bývalé cestě do Protivce asi 2 km východně od města
GPS: 50°5'57.588"N, 13°11'33.716"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2012
Znovuvysvěcení: 14. dubna 2012
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kovaný železný kříž od neznámého autora byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století na rozcestí nad železniční tratí Protivec-Bochov v údolí potoka Velká Trasovka (Trassovska Bach) nedaleko Pekelského mlýna (Höllmühle) čp. 68 při bývalé cestě do Protivce v části katastru zvané dříve „hinter dem Thonberg“ (za Hlínovcem) asi 2 kilometry východně od města Žlutice (Luditz).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Během druhé poloviny 20. století byl opuštěný objekt několikrát poškozen, došlo k odlámání části profilace vrcholového kříže a vytržením opěrky kříže byl poničen rovněž podstavec. Na počátku 21. století byl již objekt ve značně zdevastovaném stavu.
V roce 2012 proto přistoupilo občanské sdružení Protivecké kříže k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže. Dne 14. dubna 2012 byl následně obnovený kříž slavnostně vysvěcen žlutickým farářem Petrem Řezáčem. Kříž byl nově zasvěcen sv. Markovi.
Popis objektu
Kovaný železný kříž na podstavci. Jednoduchý vysoký kovaný železný vrcholový kříž latinského tvaru nese na křížení ramen pozlacenou litinovou figurální plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista. Na horním břevně kříže je nad plastikou osazena stylizovaná kovová tabulka v podobě částečně rozvinutého svitku s pozlaceným nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Na dolním břevnu je pak osazena plechová nápisová tabulka v podobě kartuše s okraji zdobenými plastickým reliéfním rostlinným dekorem. K zadní části kříže je připojena mohutná kovaná opěra.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s profilovanou hlavicí s nasazenou mohutnou vynesenou profilovanou horní krycí deskou se zkosenými stěnami a profilovanou patkou. Stěny podstavce jsou hladké, bez znamení, či nápisů. Základnu podstavce tvoří vysoký mohutný hranolový sokl. Podstavec je postaven na stupni, složeném ze dvou kamenných kvádrů. Terasa pod křížem, směřující do mírně stoupajícího svahu, je obezděna zídkou z nasucho skládaného lomového kamene.