Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - Keglewiczův kříž
Karlovy Vary - Keglewiczův kříž
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°13'13.296"N, 12°52'43.413"E
Stav: repliky
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Velký dřevěný kříž nechalo vztyčit město Karlovy Vary v roce 1795 na náklady maďarského velkoprobošta Sigmunda Keglewicze z Ostřihomi na vrcholu nápadného žulového ostrohu, zvaného Tschierl Felsen, vypínajícího se nad levým břehem říčky Teplé za domem Drei Schwalben (Tři vlaštovky) na konci Staré Louky v jihozápadní části města Karlovy Vary (Karlsbad). Skála se stala protějškem Jánské skály (Johannesfelsen) s dřevěným křížem na severním okraji města. Skálu s Keglewiczovým křížem si do svého skicáře namaloval při jednom ze svých pobytů v lázních na počátku 19. století rovněž německý básník a také vášnivý mineralog a geolog Johann Wolfgang von Goethe. Vrchol žulového ostrohu u Keglewiczova kříže byl patrně v průběhu 19. století upraven a byla zde zpřístupněna menší vyhlídková plošina. Kolem kříže vedla tzv. Promenádní cesta (Promenadenweg, také Neueweg) směrem do dnešní ulice Pod Jelením skokem. Na konci sedmdesátých let 20. století byl již dřevěný kříž ve špatném technickém stavu, malovaný plechový Kristus byl někdy předtím snesen. Patrně v listopadu 1979 byl kříž ze skály odstraněn z důvodu rekonstrukce, zpět již však nebyl osazen. V roce 1990 byl Keglewiczův kříž obnoven podle historických předloh díky iniciativě skupiny karlovarských výtvarníků. Roku 2008 byl dřevěný kříž restaurován firmou Art Kodiak s.r.o. ve spolupráci s akademickými sochaři Mgr. Marcelou Hronou a Mgr. Jiřím Fialou.
Popis objektu
Velký dřevěný kříž s jetelovým zakončením ramen. Na přední pohledové straně kříže je zavěšena na plechu malovaná postava Ukřižovaného Ježíše Krista a stylizovaná tabulka s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Vrchol žulového ostrohu u kříže s vyhlídkou je přístupný původně ve skále vysekanými, dnes betonovými schody a doplněn kovovým zábradlím.