Úvod > Architektonické památky > Háje - hrad Funkštejn
Háje - hrad Funkštejn
Nevelký gotický hrad byl vystavěn patrně ve 13. století na výrazném návrší, jednom ze tří vrcholků Zámeckého vrchu severozápadně nad dnešní vsí Háje (Funkenstein). O vlastním hradu se nám však v písemných pramenech nedochovaly žádné zprávy. Patrně někdy v průběhu 15. století byl připojen k panství hradu Andělská Hora, ztratil svou vojensko-správní funkci a postupně zanikl. Bližší poznání, dokumentace a vyhodnocení dosud opomíjeného hradu zůstávají úkolem dalšího výzkumu.
Obec: Háje (Funkenstein)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na Zámeckém vrchu severozápadně nad vsí
GPS: 50°11'17.114"N, 12°52'9.994"E
Období vzniku: 13. století
Období zániku: 15. století
Stav: terénní nerovnosti
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Nevelký gotický hrad byl vystavěn patrně ve 13. století na výrazném návrší, jednom ze tří vrcholků Zámeckého vrchu (Schlossberg, 621 m n. m.) severozápadně nad dnešní vsí Háje (Funkenstein). O vlastním hradu se nám však v písemných pramenech nedochovaly žádné zprávy. Patrně někdy v průběhu 15. století byl připojen k panství hradu Andělská Hora, ztratil svou vojensko-správní funkci a postupně zanikl. Povrchovým sběrem získané archeologické nálezy atypického středověkého materiálu dokládají existenci hradu ve 13. až 15. století.
První písemná zmínka o vsi Háje pochází z roku 1536, kdy je zmiňována jako příslušenství hradu Andělská Hora. Roku 1567 je v místech bývalého hradu uváděn již jen les, zvaný Schlossberg. Během 19. století byla lokalita narušena otevřením čedičového povrchového lomu na severozápadní straně ostrožny. Na konci 19. století v souvislosti s výstavbou oblíbené výletní kavárny a restaurace Meczeryho výšina (Meczery-Höhe) pod Zámeckým vrchem karlovarským továrníkem Josefem Löwem byl upraven vrcholek ostrožny a na zarovnané plošině vystavěn vyhlídkový altán. V západním svahu byla vybudována dosud patrné klikatící se zpevněná přístupová pěšina.
Dosavadní literaturou opomíjenému hradu nebyla doposud věnována prakticky žádná pozornost. Jeho bližší poznání, dokumentace a vyhodnocení zůstávají úkolem dalšího výzkumu.
Popis objektu
Vlastní hrad nevelké jednodílné dispozice zaujal konec ostrožnovitého vrcholu. Hradiště okrouhlého půdorysu doplňuje dosud patrný zachovalý příkop s předloženým valem na jižní straně, chránící hrad z čelní strany. Příkop s valem pokračoval dále na východní a severní straně, západní strana pak byla chráněna svahy ostrožny, spadajícími strmě do údolí Lomnického potoka.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Durdík, T. 1999 : Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Praha, 141/142
Karel, T.-Knoll, V.-Krčmář, L. 2009 : Panská sídla západních Čech - Karlovarsko, České Budějovice, 47/48