Úvod > Architektonické památky > Herstošice - železný kříž
Herstošice - železný kříž
Litinový kříž byl vztyčen v 1. polovině 19. století na pahorku pod mohutným jasanem v západní části návsi uprostřed vsi Herstošice (Herscheditz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Na počátku 21. století byl již kříž ve velmi zdevastovaném stavu. V roce 2015 proto proběhla celková rekonstrukce zchátralého kříže.
Obec: Herstošice (Herscheditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na pahorku v západní části návsi uprostřed vsi
GPS: 50°8'37.437"N, 13°5'59.679"E
Období vzniku: před rokem 1841
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2015
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litinový kříž od neznámého autora, lidově nazývaný boží muka (Marterl-Kreuz), byl vztyčen patrně v první polovině 19. století na pahorku mezi trojicí stromů v západní části návsi uprostřed vsi Herstošice (Herscheditz). Kříž je prvně zachycen na mapě stabilního katastru vsi z roku 1841. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Johanna Öhma z usedlosti čp. 22 zvané „af da Wouhning".
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Na počátku 21. století byl již kříž ve velmi zdevastovaném stavu, zrezlý vrcholový kříž je provizorně zpevněn dřevěnými výztužemi. Oplocení objektu bylo rozvaleno a jeho kovové prvky částečně zarostly do kořenových náběhů sousedního mohutného jasanu. Neudržovaný pahorek býval zarostlý vysokými travinami.
V roce 2015 proběhla celková rekonstrukce zchátralého kříže. Přelomený vrcholový kříž byl spojen sponou a nově natřen. Obnoveno bylo rovněž kované oplocení objektu, původní kamenné sloupky však již nebyly použity.
Popis objektu
Litinový kříž latinského tvaru s profilovanou patkou a plastickým zakončením ramen zdobený plastickými reliéfy s rostlinným dekorem v podobě listů. Na křížení ramen je osazena pozlacená litinová figurální plastika Ukřižovaného Ježíše Krista. Na horním břevně je pak vyveden plastický nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Pod plastikou bývala původně umístěna oválná plechová nápisová tabulka se zdobeným plastickým lemem.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu vysokého hranolového žulového podstavce bez nápisů s mohutnou hranolovou krycí deskou a obdobnou hranolovou patkou. Kolem kříže je umístěno oplocení v podobě zdobného kovaného plůtku, původně doplněného čtyřmi nárožními hranolovými žulovými sloupky s nízkým jehlancovým zakončením.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 498.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 360.