Úvod > Architektonické památky > Kovářov - kaple
Kovářov - kaple
Klasicistní obecní kaple z 1. poloviny 19. století stojí na návsi uprostřed vsi Kovářov (Kowarschen). Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byla kaple ještě provizorně opravena, na počátku 21. století byla již kaple opět ve velmi zdevastovaném stavu. Patrně roku 2008 proto bylo přistoupeno k rekonstrukci zchátralé kaple.
Obec: Kovářov (Kowarschen)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°6'50.997"N, 13°10'56.438"E
Období vzniku: 1. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2008
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Klasicistní obecní kaple byla postavena v první polovině 19. století podle návrhu neznámého architekta na návsi uprostřed vsi Kovářov (Kowarschen). Farou spadala kaple ke kostelu sv. Petra a Pavla ve Žluticích. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně rozkradeno či zničeno.
Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byla kaple ještě provizorně opravena, na počátku 21. století byla již kaple opět ve velmi zdevastovaném stavu. Patrně roku 2008 proto přistoupila obec Čichalov jako vlastník objektu k rekonstrukci zchátralé kaple. Během obnovy byla na střechu kaple položena nová bitumenová krytina a opravena zvonička, kaple byla nově omítnuta, volně přístupný interiér objekt však zůstal v dezolátním stavu. Rekonstrukční práce provedla stavební firma Josefa Hejhala ze Stružné.
Popis objektu
Klasicistní kamenná kaple se zaoblenými nárožími na obdélném půdorysu s rovným závěrem krytá původně eternitovou, dnes bitumenovou valbovou střechou s otevřenou hranolovou sloupkovou zvoničkou, završenou jehlancovou stříškou s makovicí na vrcholu, doplněnou původně patrně křížem. Vstupní průčelí kaple je prolomeno jednoduchým obdélným portálem vchodu, doplněným polokruhově završenou nikou v nadpraží a mohutnými pilastry v omítce po stranách, vynášejícími mohutnou vynesenou profilovanou římsu s nízkou nasazenou atikou. Průčelí je završeno vystupujícím trojúhelným štítem s mělkým obdélným výklenkem s náznakem původní nasazené římsy a křížem na vrcholu.
Podélné stěny kaple jsou prolomeny pouze jedním obdélným, polokruhově zakončeným oknem v jižním průčelí. Vnější stěny kaple jsou členěny pilastry a završeny mohutnou vynesenou profilovanou korunní římsou pod střechou. Původně však bývaly stěny kaple členěny nárožními pilastry.
Vnitřní prostor kaple je plochostropý. V závěrové stěně je situován velký obdélný oltářní výklenek pro umístění obrazu, obdobný výklenek se nachází v severní boční stěně. Vnitřní zařízení kaple tvořil původně obraz Jana Nepomuckého z první poloviny 19. století. Dnes je interiér kaple prázdný, bez vybavení.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 125
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 203