přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Abertamy - rozhledna na Plešivci

Abertamy - rozhledna na Plešivci

Abertamy - rozhledna na Plešivci |
 

Typologie: rozhledny

Kategorie: architektonické památky

Obec: Abertamy (Abertham)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°21'21.081"N, 12°50'21.823"E

Stav: zachovalé

Přístupnost: otevírací hodiny

Historie objektu

Myšlenka postavit na Plešivci (něm. Plessberg) rozhlednu se zrodila mezi členy spolku Touristenverein Die Naturfreunde (Spolek přátel přírody), který byl založen v roce 1889. Spolek uspořádal sbírku, zajistil prodej not písně Floriana Hofmana „Krušné hory – vy zemská stráži“, uskutečnila se divadelní představení a vystoupení hudebního spolku. Všechny tyto akce vynesly 500 zlatých. Pozemek na Plešivci zakoupili obyvatelé Abertam za 340 zlatých.
Plán rozhledny a přilehlého hostince a návrh finančního rozpočtu předložil Johann Glaser z Jáchymova. Protože spolek neměl potřebných 5 400 zlatých byla stavba odložena a pokračovalo se ve shromažďování finančních prostředků a darů.
Tehdy na Plešivec ještě nevedla žádná cesta, pro dopravu stavebního materiálu proto muselo být zvoleno neobvyklé řešení. Na podzim roku 1894 byl veškerý stavební materiál dovezen do Abertam, a teprve když napadl sníh, pokračovalo se k vrcholu se saněmi taženými voly.
Základní kámen rozhledny byl položen 14. dubna 1895 a jáchymovská firma Kutschka & Glaser zahájila stavbu. Věž byla zpřístupněna 4. srpna 1895. Vedle rozhledny stála malá zděná chatka, postupně rozšiřovaná v letech 1908 a 1926. Při přestavbě v roce 1939 se z chaty u rozhledny stal rozsáhlý horský hotel. Po 2. světové válce byl hotel s rozhlednou pro veřejnost uzavřen a až do roku 1958 byl sídlem vojenské posádky. V letech 1992-1994 prošel hotel rekonstrukcí.
Koncem září roku 2001 byla zahájena rekonstrukce vyhlídkové věže. Cílem bylo vybudovat na vrcholu věže nástavbu pro antény provozovatelů sítí mobilních telefonů. Původní nejvyšší dřevěná část rozhledny by neunesla zařízení k šíření signálu, a proto byla snesena a anténa byla ukotvena do betonové podlahy někdejší vyhlídky. Na vrcholu věže vznikl kromě dosavadního prostoru pro rozhled i vnější ochoz. Ke zpřístupnění zrekonstruované věže došlo koncem října roku 2001.

 

Popis objektu

19 m vysoká věž s horským hotelem stojí na vrchu Plešivec nad Abertamy v nadmořské výšce 1028,1 m v Krušných horách. Vyhlídková plošina ve výšce 16 m je přístupná po 36 kamenných a 17 kovových schodech točitých po směru hodinových ručiček. Z věže je rozsáhlý kruhový výhled. Severovýchodně na Klínovec, východně na České středohoří s Milešovkou, jihovýchodně na Doupovské hory, jižně na Karlovy Vary, jihojihozápadně na Slavkovský les a Český les, jihozápadně na Fichtelgebirge a Chebskou pánev a západně na Krušné hory.

Plešivec je výrazný kupovitý vrchol ležící dva kilometry jihovýchodně od Abertam. Jedná se o čedičovou kupu neoidního vulkanismu s plochým vrcholem, zbytek lávového příkrovu. Jako neoidní se označuje vulkanická činnost probíhající současně s horotvornými procesy alpinského vrásnění, probíhajícího ve zdejší oblasti zhruba před 40 - 18 miliony let. Název Plešivec doložený již v 16. století dokládá, že na rozdíl od současnosti šlo o holou, nezalesněnou horu. Strmé svahy dnes pokrývají zarostlá suťová pole. Kromě vrcholové plošiny je Plešivec porostlý smrkovým lesem.

 

Fotodokumentace

Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci na počátku 20. století
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci na fotografii z roku 1924
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci před rokem 1945
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci před rokem 1945
Rozhledna na Plešivci | cesta na Plešivec na fotografii z doby před rokem 1945
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci - říjen 2009
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci - říjen 2009
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci - říjen 2009
 
Rozhledna na Plešivci | rozhledna s hotelem na Plešivci - říjen 2009
 

Použitá literatura

Miškovský, P. 2005 : Naše rozhledny, Praha, 194/195

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz