přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Drahovice - kaple

Drahovice - kaple

Drahovice - kaple |

Pseudogotická obecní kaple, nazývaná Horní kaple, byla postavena v roce 1859 podle návrhu neznámého architekta na rozcestí cest na návrší nad bývalým Schindlerovým dvorem s tvrzí východně nad obcí Drahovice (Drahowitz). Po nuceném vysídlení německého obyvatestva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Někdy na počátku 60. let 20. století byla nakonec zchátralá kaple zbořena.

 

Objekt: pseudogotická kaple

Typologie: sakrální stavby

Kategorie: architektonické památky

Obec: Drahovice (Drahowitz)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: na křižovatce Kollárovy a Čechovy ulice uprostřed městské části

GPS: 50°14'7.211"N, 12°52'58.805"E

Období vzniku: 1859

Architekt: neznámý

Období devastace: po roce 1945

Demolice: počátek 60. let 20. století

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Pseudogotická obecní kaple byla postavena v roce 1859 podle návrhu neznámého architekta na rozcestí cest na návrší nad Schindlerovým dvorem s tvrzí východně nad obcí Drahovice (Drahowitz). Kaple bývala lidově nazývaná Horní kaple (Obere-kapelle) v souvislosti s existencí kaple Panny Marie u mostu na levém břehu řeky Ohře v místní části Nové Drahovice, dnes na katastru Bohatic. Farou spadala kaple ke kostelu sv. Anny v Sedleci, později ke kostelu sv. Máří Magdalény v Karlových Varech.

Po nuceném vysídlení německého obyvatestva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně patrně rozkradeno či zničeno. Někdy na počátku šedesátých let 20. století byla nakonec zchátralá kaple zbořena. Ještě před pár lety stával na travnatém prostranství při křižovatce Kollárovy a Čechovy ulice nad dnešní ubytovnou Drahomíra jeden ze dvou jírovců, rostoucích původně před průčelím kaple.

 

Popis objektu

Orientovaná pseudogotická kaple na obdélném půdorysu s rovným závěrem, krytá nízkou břidlicovou valbovou střechou. Ze vstupního západního průčelí kaple částečně vystupovala vyoská dvoustupňová hranolová zvonová věž, završená břidlicovou jehlancovou střechou s makovicí a křížem na vrcholu. V přední části mohutného přízemí věže byl prolomen obdélný, lomeně završený portál vstupu s dvoukřídlými dřevěnými dvěřni s dřevěnou kružbou v nadpraží. Na spodní část věže bylo nasazeno zúžené horní zvonové patro, otevřené na všech stranách po jednom hrotiém okně s dřevěnými žaluziemi. V nárožích horního patra bývaly připojeny nakoso postavené hranolové pilíře, vynášející štíhlé vystupující věžice s jahlancovými stříškami s makovicemi a křížema na vrcholu.

Vstupní západní průčelí bylo v nárožích doplněno po stranách věže vysokými, nakoso postavenými hranolovými pilíři na hranolových soklech, vynášející vystupující štíhlé věžice s jahlancovými stříškami s makovicemi a křížema na vrcholu. Podélné stěny kaple byly prolomeny dvojicemi hrotitých oken s ostěním v omítce. Vnější stěny kaple na nízkém soklu, vyrovnávajícím mírně svažitý terén, bývaly hladké, bez členění, završené vynesenou profilovanou korunní římsou pod střechou. Těsné okolí při zdech kaple bývalo vydlážděno.

 

Fotodokumentace

Drahovice - kaple | obecní kaple v Drahovicích na fotografii z počátku 20. století
Drahovice - kaple | vstupní průčelí kaple na počátku 20. století
Drahovice - kaple | obecní kaple v Drahovicích na perokresbě H. Grumbacha z roku 1928
Drahovice - kaple | kluci s řehtačkami před obecní kaplí o Velikonocích roku 1923
 
 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz