Úvod > Architektonické památky > Prohoř - železný kříž
Prohoř - železný kříž

Železný kříž byl vztyčen v roce 1858 na místě staršího kříže mezi dvojicí vrostlých stromů na pahorku před usedlostí čp. 22 na návsi uprostřed vsi Prohoř (Prohorz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl vrcholový kříž násilně odlomen. Někdy v době kolem roku 2010 byl na prázdném podstavci osazen novodobý železný kříž.
Obec: Prohoř (Prohorz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: mezi dvojicí vrostlých stromů před usedlostí čp. 22 na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°2'11.542"N, 13°6'13.740"E
Období vzniku: 1858
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: kolem roku 2010
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora byl vztyčen v roce 1858 na místě staršího kříže mezi dvojicí vrostlých stromů na pahorku dříve zvaném „Mattlhüwl“ před usedlostí čp. 22 na návsi uprostřed vsi Prohoř (Prohorz). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec vrcholový kříž násilně odlomen a podstavec poškozen. Dřík podstavce musel být následně stažen pásovinou. Někdy v době kolem roku 2010 byl na vrcholu prázdného podstavce osazen novodobý železný kříž.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Na podstavci býval původně osazen železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení. Dnes je kříž nahrazen vysokým jednoduchým novodobým křížem latinského tvaru z ocelového jeklového profilu. Na křížení ramen vrcholového kříže je připevněn menší dřevěný kříž s litinovou figurální plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou je umístěn obdélný kovový štítek s prolomeným plastickým nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Na zakončení ramen dřevěného kříže jsou připevněny pravoúhlé plechové štítky s latinským úslovím ve středových pásech: „IN HOC / SIGNO / VINCES / PAX CHRISTI“ (V tomto znamení zvítězíš. Kristův mír).
Kříž je osazen na vrcholu stupňovaného pískovcového hranolového podstavce s profilovanou hlavicí a hranolovou patkou s profilovanou stupňovanou horní částí. Stěny dříku podstavce, stažené v horní části pod hlavicí železnou pásovinou, jsou hladké, bez vysekaných nápisů a datace. Zadní stěna podstavce je hladká, bez profilace. Základnu podstavce tvoří hranolový sokl se zkosenou horní částí. Podstavec je postaven na mohutné hranolové pískovcové desce. Lože pod deskou je vyrovnáno naskládanými plochými lomovými kameny.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 617.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 326.