Úvod > Architektonické památky > Skoky - kříž Nejsvětější Trojice
Skoky - kříž Nejsvětější Trojice
Litý železný kříž Nejsvětější Trojice v ohrazení byl postaven patrně na počátku 19. století na návrší nad bývalou horní cestou do Polomi asi 200 m severovýchodně nad dnes již zcela zaniklou vsí Skoky (Mariastock). Po roce 1945 však přestal být objekt udržován a postupně chátral. V průběhu 2. poloviny 20. století byl nakonec objekt poškozen.
Objekt: litý železný kříž na podstavci s ohrazením
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Skoky (Mariastock)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na návrší nad bývalou horní cestou do Polomi asi 200 m severně nad vsí
GPS: 50°5'56.619"N, 13°5'54.589"E
Období vzniku: počátek 19. století
Architekt: neznámý
Materiál: železo / žula
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litý železný kříž v ohrazení od neznámého autora, lidově nazývaný Socha Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeitstatue), byl postaven patrně na počátku 19. století na návrší nad bývalou cestou do Polomi asi 200 metrů severně nad dnes již zcela zaniklou vsí Skoky (Mariastock). V době před rokem 1945 patřil kříž k usedlosti čp. 10 Josefa Starka, nazývané "U Deichschiederů" (b. Deichschieder).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být objekt udržován a postupně chátral. V průběhu druhé poloviny 20. století byl však vrcholový kříž odlomen a patrně tehdy poškozena hlavice podstavce, odstraněno hrazení mezi kamennými sloupky a jeden z nich přelomen.
Popis objektu
Litý železný kříž na podstavci. Vrcholový litý železný kříž dnes již neznámé podoby býval osazen na vrcholu hranolového žulového podstavce s mohutnou vynesenou profilovanou hlavicí a mohutnou profilovanou hranolovou patkou. Část zadní strany hlavice podstavce je dnes odlomena. Stěny podstavce jsou hladké, bez vysekaných nápisů či datace.
Kolem kříže bylo postaveno původně postaveno ohrazení, tvořené dosud dochovanými hranolovými žulovými sloupky se zaoblenými hlavicemi, mezi kterými byly vsazeny břevna neznámé podoby. Pravý zadní sloupek je dnes zhruba v polovině přelomen. Podstavec spolu s ohrazením jsou postaveny na zarostlé kamenné podestě.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 568
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 238