Úvod > Architektonické památky > Valeč - kaple Panny Marie Bolestné
Valeč - kaple Panny Marie Bolestné
Pozdně barokní hřbitovní kapli Panny Marie Bolestné nechal vystavět v roce 1751 na své náklady zdejší farář Mathäus Georg Manitzer na hřbitově na jihovýchodním okraji města Valeč (Waltsch). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. V letech 1990-1993 proběhla díky úsilí německých rodáků celková rekonstrukce kaple.
Obec: Valeč (Waltsch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na hřbitově při silnici na Skytaly na jihovýchodním okraji města
GPS: 50°10'20.917"N, 13°15'33.611"E
Období vzniku: 1751
Architekt: neznámý
Stavitel: Mathäus Georg Manitzer
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 1990-1993
Stav: zachovalé
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Pozdně barokní hřbitovní kapli Panny Marie Bolestné nechal vystavět v roce 1751 podle návrhu neznámého architekta na své náklady zdejší farář Mathäus Georg Manitzer na novém hřbitově, založeném roku 1598, při levé straně silnice na Skytaly na jihovýchodním okraji města Valeč (Waltsch). Duchovní Manitzer byl po smrti na své přání pohřben pod oltářem nově postavené kaple.
Kaple stávala původně v jihozápadním cípu hřbitova, koncem 19. století byl již však prostor pro pohřbívaní nedostačující, a proto musel být rozšířen k jihu. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala.
V roce 1990 byla v německém Nekargemündu u příležitosti setkání bývalých německých rodáků městečka Valeč uskutečněna sbírka na záchranu hřbitovní kaple, během které byla vybrána částka 3.356 marek. V letech 1990-1993 proto následně město Valeč provedlo celkovou rekonstrukci zchátralé hřbitovní kaple Panny Marie Bolestné i přilehlého hřbitova.
Popis objektu
Pozdně barokní kaple na obdélném půdorysu se zkosenými nárožími a s připojeným trojboce uzavřeným presbytářem, krytá šindelovou valbovou střechou s oplechovanou otevřenou osmibokou sloupkovou zvoničkou, završenou cibulovou bání s makovicí a dvouramenným křížem na vrcholu. Vstupní severozápadní průčelí kaple s obdélným vchodem v omítkovém rámu s uchy, opatřeným kovanou mříží z roku 2009, slepým obdélným oknem s rámováním v omítce v ose nad ním a mohutnými nárožními pilastry, vynášejícími mohutnou vynesenou profilovanou římsu, je završeno stupňovaným zprohýbaným trojúhelníkovým štítem s nikou se soškou sv. Barbory v ose.
Podélné stěny kaple jsou prolomeny po dvou obdélných oknech v omítkových rámcích s klenáky. V zadní části jihozápadní boční stěny je umístěn slepý postranní vchod v omítkovém rámu s uchy. V závěrové stěně je umístěno slepé obdélné okno v omítkovém rámci s klenákem. Vnější stěny kaple jsou členěny mohutnými nárožními pilastry s profilovanými hlavicemi, zdobenými čabrakami, vynášejícími mohutnou vynesenou profilovanou korunní římsu pod střechou. Kaple je vetknuta do ohradní zdi hřbitova.
Jednolodní vnitřní prostor kaple s modře omítanými stěnami, členěnými bílými štukovými pilastry se zdobenými hlavicemi, je plochostropý, krytý fabionovým stropem. V prostoru nad vstupem je umístěna drobná, rovně podstrojená dřevěná kruchta mírně prohnutou předprsní a dřevěnou balustrádou.
Vnitřní zařízení kaple tvoří barokní sochařský portálový oltář Panny Marie Bolestná z konce 18. století od místního umělce. Ve středu oltáře je v zasklené skříni umístěno barokní sousoší Piety před zlacenou svatozáří a křížem s andílčími hlavami v oblacích po stranách. Po stranách jsou postaveny pilíře a sloupy se zdobenými zlacenými hlavicemi, vynášející nástavec oltáře s bílou sochou Boha Otce se Zeměkoulí ve zlacené svatozáři. Po obou stranách oltáře jsou situovány průchody brankami do zaoltářního prostoru. Při levé straně oltáře je postavena kamenná křtitelnice s kruhovou mísou. V lodi jsou postaveny dřevěné lavice ve dvou řadách.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Poche, E. a kol. 1982 : Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha, 172
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 390
Zeischka, A. 1998 : Čtyři sta let hřbitova ve Valči, Historický sborník Karlovarska VI., Karlovy Vary, 78/84