Úvod > Architektonické památky > Vrbice - kaple
Vrbice - kaple
Pseudoslohová kaple byla vystavěna v průběhu 2. poloviny 19. století na místě staršího kříže na rozcestí cest při pravé straně silnice do Bošova asi 300 m jižně od vsi Vrbice (Gross Fürwitz). Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Počátkem 21. století bylo proto přistoupeno k rekonstrukci zpustošené kaple.
Obec: Vrbice (Groß-Fürwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na bývalém rozcestí při pravé straně silnice do Bošova asi 300 m jižně od vsi
GPS: 50°8'46.994"N, 13°14'1.745"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: počátek 21. století a 2016
Stav: obnovené
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Pseudoslohová kaple neznámého zasvěcení byla vystavěna v průběhu druhé poloviny 19. století podle návrhu neznámého architekta na místě staršího kříže na rozcestí cest při pravé straně silnice do Bošova asi 300 metrů jižně od vsi Vrbice (Gross Fürwitz). Farou spadala kaple ke kostelu sv. Václava v Nahořečicích. V době před rokem 1945 o kapli pečovala rodina Alfonse Tschernacha z usedlosti čp. 10 zvané „u Flachnů“ (bei Flachn). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení a vstupní dveře kaple byly postupně rozkradeny či zničeny. Počátkem 21. století bylo proto přistoupeno k rekonstrukci zpustošené kaple. Roku 2016 byla na vstupu do kaple osazena nová zdobná kovaná mříž.
Popis objektu
Drobná pseudoslohová kaple polokruhového půdorysu krytá plechovou valbovou stříškou. Vstupní jihovýchodní průčelí kaple prolomené obdélným vchodem, původně uzavřeným dřevěnými dveřmi s otvorem se zdobnou mříží, je završeno vysokým oplechovaným zprohýbaným profilovaným štítem, doplněným původně na vrcholu dvouramenným křížkem. Průčelí je zdobenou plastickou slepou hrotitou arkádou a lidovým dekorem. Vnitřní prostor kaple je plochostropý.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 485.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha 1982, s. 272.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 267.