Úvod > Architektonické památky > Žlutice - kaple sv. Jana Nepomuckého
Žlutice - kaple sv. Jana Nepomuckého
Barokní kapli sv. Jana Nepomuckého nechal vystavět v roce 1710 řeznický tovaryš Johann Georg Barth z Valče na bývalém rozcestí za Jánským mostem při silnici na Semtěš jihozápadně od města Žlutice (Luditz). V roce 1896 však byla kaple z důvodu výstavby železniční trati z Rakovníka do Bečova nad Teplou zbořena. Na místě zbořené kaple byla poté vystavěna budova dnešní nádražní restaurace.
Obec: Žlutice (Luditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v místech dnešní nádražní restaurace při silnici na Semtěš na jihozápadním okraji města
GPS: 50°5'5.689"N, 13°9'29.862"E
Období vzniku: 1710
Architekt: neznámý
Stavebník: Johann Georg Barth
Demolice: 1896
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Barokní kapli sv. Jana Nepomuckého nechal vystavět v roce 1710 řeznický tovaryš Johann Georg Barth z Valče podle návrhu neznámého architekta jako vděčnost za svoji znovu získanou dobrou pověst na bývalém rozcestí za Jánským mostem (Johannesbrücke) při levé straně silničky na Semtěš na severovýchodním úpatí výšiny zvané Bellhübel jihozápadně od města Žlutice (Luditz). Později byla kaple vyzdobena a vybavena inventářem díky darům různých mecenášů. Nedaleký most přes říčku Střelu získal své pojmenování právě podle světce, jemuž byla kaple zasvěcena. Farou spadala kaple ke kostelu sv. Petra a Pavla ve Žluticích. Kolem kaple rostly mohutné lípy a kaštany.
V roce 1896 však byla kaple zbořena z důvodu výstavby železniční trati z Rakovníka do Bečova nad Teplou. Jako náhrada za zbořenou kapli byla poté v roce 1901 místním okrašlovacím spolkem postavena patrně podle návrhu zemského inženýra Mladovského novostavba pseudorománské rotundy sv. Jana Nepomuckého při nové silnici na Semtěš na výšině Bellhübel. Podle jiné teorie měla být původní kaple rozebrána a postavena na současném místě. Na místě zbořené kaple byla poté vystavěna budova dnešní nádražní restaurace.
Popis objektu
Barokní kaple dnes již neznámé podoby.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 411
Poche, E. a kol. 1982: Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha, 446
SOA Karlovy Vary (711, FÚ Žlutice): Geschichtliche Nachrichten über Kirche und Pfarre in Luditz 1920-1935, Státní oblastní archiv v Karlových Varech
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 195