Úvod > Architektonické památky > Bochov - Lohmarterlský kříž
Bochov - Lohmarterlský kříž
Železný kříž, nazývaný Lohmarterlský kříž (Lohmarterl-Kreuz), byl vztyčen v roce 1818 patrně na místě staršího kříže při úvozové cestě stoupající od Bártova mlýna v údolí Bochovského potoka do Kozlova asi 2,2 km jižně od města Bochov (Buchau). Podle pověsti se zde dva tovaryši pobodali během sporu o bochník chleba. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral a nepoužívaná cesta kolem kříže postupně zarostla náletovými křovinami.
Obec: Bochov (Buchau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při úvozové cestě stoupající od Bártova mlýna do Kozlova asi 2,2 km jižně od města
GPS: 50°7'44.470"N, 13°2'1.353"E
Období vzniku: 1818
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zchátralé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Lohmarterlský kříž (Lohmarterl-Kreuz), byl vztyčen v roce 1818 patrně na místě staršího kříže na bývalém rozcestí při pravé straně úvozové cesty stoupající do Kozlova zalesněným pásem mezi dvěma poli, patřícími k bývalému Bártovu mlýnu (Bartmühle), v části zvané „in der Lohe“ (Na žářišti) nad údolím Bochovského potoka (Loh Bach) asi 2,2 kilometru jižně od města Bochov (Buchau). Kříž v této poloze je zachycen již na mapě 1. vojenského josefského mapování z let 1764-1768. Podle pověsti zde byl kříž vztyčen na památku dvou tovaryšů, kteří během hladového roku dostali bochník chleba, a v následném sporu se navzájem pobodali.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Cesta kolem kříže nebyla nadále využívána a postupně zarostla náletovými křovinami a stromy. Zcela zrezivělý zchátralý kříž dnes stojí v hustých křovinách na okraji bývalé cesty.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Zhruba 3 metry vysoký, jednoduchý kovaný železný vrcholový kříž nese na křížení ramen litinovou figurální plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista. Na horním břevně nad plastikou bývala původně patrně připevněna stylizovaná plechová tabulka s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Na dolním břevně je pod plastikou připevněna plechová nápisová tabulka ve tvaru kartuše. Železný kříž bývala osazen na vrcholu nízkého kamenného podstavce v podobě bochníku chleba. Základna kříže je však dnes skryta pod vrstvou zeminy.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 202.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 26.