Úvod > Architektonické památky > Bochov - Bártův mlýn
Bochov - Bártův mlýn
Dominikální vodní mlýn, nazývaný Bártův mlýn (Bartmühle), byl vystavěn v neznámé době pod hrází Mlýnského rybníku na pravém břehu Bochovského potoka asi 2 km jižně od města Bochov (Buchau). Po roce 1945 byl však provoz mlýna ukončen a areál opuštěn. Neudržované objekty přestaly být udržovány a postupně chátraly a proměnily se ve zříceniny. Sousední rybník byl v průběhu let zanesen vysokou vrstvou naplavené zeminy.
Obec: Bochov (Buchau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: pod hrází Mlýnského rybníku na pravém břehu Bochovského potoka asi 2 km jižně od města
GPS: 50°7'57.088"N, 13°2'11.299"E
Období vzniku: neznámé
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zříceniny
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Dominikální vodní mlýn s jedním kolem, nazývaný Bártův mlýn (Bartmühle), byl vystavěn v neznámé době pod hrází Mlýnského rybníku (Bartmühlteich) na pravém břehu Bochovského potoka (Buchauer Bach, Loh Bach) asi 2 kilometry jižně od města Bochov (Buchau). Mlýn je prvně zachycen na mapě 1. vojenského josefského mapování z let 1764-1768. Nejdéle od počátku 19. století držela Bártův mlýn čp. 236 dědičně mlynářská rodina Dieslů. Na mapě stabilního katastru vsi z roku 1841 je jako držitel Bártova mlýna je uveden mlynářský mistr Johann Diesl. Zásobu vody pro mlýnský provoz tvořil panský Mlýnský rybník, který držel tehdejší vlastník panství Stružná rytíř Wilhelm Neuberg. Součástí provozu byla tehdy rovněž pila na prkna.
Někdy kolem roku 1890 získal Bártův mlýn mlynářský mistr Wilhelm Riedl, syn mlynáře Konrada Riedla, majitele Dolního mlýna u Bražce. Roku 1910 jsou jako držitelé mlýna připomínáni manželé Wilhelm a Anna Riedlovi, kteří tehdy nechali na sousední louce vztyčit železný kříž. Posledním předválečným držitelem Bártova mlýna čp. 236 byl Rudolf Riedl.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války byl však provoz mlýna ukončen a reál opuštěn. Neudržované objekty přestaly být udržovány a postupně chátraly. Ještě na snímku vojenského leteckého mapování z roku 1952 mají všechny budovy mlýnského areálu střechy. Dnes se v prostoru zaniklého Bártova mlýna nachází pouze zříceniny budov. Hráz sousedního rybníka, zaneseného v průběhu let vysokou vrstvou naplavené zeminy, je na východní straně protržena tokem Bochovského potoka.
Popis objektu
Areál vodního mlýnu pod vysokou hrází Mlýnského rybníka tvořila hlavní budova z lomového kamene na obdélném půdorysu krytá sedlovou střechou. Budova bývala podsklepená valeně zaklenutou prostorou. Při východní stěně objektu bývala situována mlýnice s jedním kolem na svrchní vodu s hltností 0,118 m³/s, spádem 4,36 metru a výkonem 4,11 koňské síly. Voda byla přiváděna přepadem přes hráz Mlýnského rybníka a z lednice odváděna pod dvorem valeně zaklenutým odtokovým kanálem.
Nevelký dvůr uzavíraly na východní a jižní straně provozní objekty z lomového kamene na obdélném půdorysu, kryté sedlovými střechami, patrně kolna a stodola. Další velká obdélná budova se sedlovou střechou stávala v jihozápadním směru.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 219.
Seznam a mapa vodních děl republiky Československé. Stav koncem roku 1930. Sešit 6. Chomutov, Ministerstvo veřejných prací, Praha 1932, s. 31.
Johann Gottfried SOMMER, Das Königreich Böhmen: statistisch-topographisch Dargestellt. Bd. 15. Elbogner Kreis, Praha 1847, s. 159.