Úvod > Architektonické památky > Dalovice - pomník válečným obětem
Dalovice - pomník válečným obětem
Pomník válečným obětem byl postaven v roce 1948 podle návrhu neznámého autora na místě odstraněného pomníku obětem 1. světové války na okraji zámeckého parku na konci dnešní Zámecké ulice uprostřed obce Dalovice (Dallwitz). Na pomník byly použity některé části původního objektu. Slavnostní odhalení nového pomníku válečným obětem poté proběhlo dne 9. května 1948. V roce 1957 byl pomník přenesen do parčíku v dnešní Borské ulici.
Obec: Dalovice (Dallwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v parčíku v Borské ulici uprostřed obce
GPS: 50°14'55.575"N, 12°53'47.944"E
Původní poloha: na okraji zámeckého parku na konci dnešní Zámecké ulice uprostřed obce
Původní GPS: 50°14'50.729"N, 12°53'40.538"E
Období vzniku: 1948
Architekt: neznámý
Slavnostní odhalení: 9. května 1948
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pomník válečným obětem byl postaven v roce 1948 podle návrhu neznámého autora na místě odstraněného pomníku obětem 1. světové války na okraji zámeckého parku na konci dnešní Zámecké ulice uprostřed obce Dalovice (Dallwitz). Na výstavbu pomníku uspořádal tehdy zdejší sbor dobrovolných hasičů sbírku. Z původního pomníku z roku 1934 byla pro stavbu nového pomníku využita plastika sedícího lva od karlovarského sochaře Huga Uhera a některé další opracované kamenné prvky. Slavnostní odhalení nového pomníku válečným obětem poté proběhlo dne 9. května 1948.
V roce 1957 rozhodlo obecní zastupitelstvo o přemístění pomníku válečným obětem ze Zámecké ulice do parčíku v dnešní Borské ulici. V následujících letech byly poté u pomníku vždy v květnu a listopadu konány vzpomínkové akce. Na počátku dubna roku 2013 proběhla úprava okolí pomníku, během které byly prořezány okrasné jehličnany, zabraňující již svým vzrůstem nerušenému pohledu na objekt.
Popis objektu
Pomník je tvořen dvojicí na sobě postavených obdélných žulových nápisových desek rozdílné velikosti. Na horní desce je umístěny pozlacené české věnovací nápisy: „MY DALI ŽIVOT – VY ŽIVÍ BDĚTE!“ a „VĚNOVÁNO PADLÝM A UMUČENÝM“ a pod tím datace „9. KVĚTNA 1948“. Na spodní dece je vysekána pozlacená datace „1918“ a „1945“. U paty pomníku je před deskami postavena pískovcová plastika sedícího lva z původního pomníku obětem 1. světové války od karlovarského sochaře Huga Uhera z roku 1934.
Pomník je postaven na terase obdélného půdorysu, vyzděné z neopracovaných kamenů. Z přední strany je k pomníku vedeno přístupové schodiště o pěti žulových stupních. Kolem pomníku jsou vysázeny okrasné jehličnany a křoviny a přes travnatou plochu vede k pomníku zpevněná cesta.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 91, 93, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99