přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Dalovice - pomník obětem 1. světové války

Dalovice - pomník obětem 1. světové války

Dalovice - pomník obětem 1. světové války |

Pomník obětem 1. světové války od karlovarského sochaře Huga Uhera nechal postavit v roce 1934 dalovický Spolek vysloužilých vojáků na okraji zámeckého parku na konci dnešní Zámecké ulice uprostřed obce Dalovice (Dallwitz). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války se pomník stal trnem v oku nových osídlenců. V roce 1948 byl pomník odstraněn v redukované podobě znovu instalován na místním hřbitově. Část pomníku byla použita pro nový pomník válečným obětem, v roce 1957 přenesený do parčíku v Borské ulici.

 

Objekt: žulový pomník

Typologie: pomníky a památníky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Dalovice (Dallwitz)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: na hřbitově v jižní části obce

GPS: 50°14'48.975"N, 12°53'55.859"E

Původní poloha: na okraji zámeckého parku na konci dnešní Zámecké ulice uprostřed obce

Původní GPS: 50°14'50.729"N, 12°53'40.538"E

Období vzniku: 1934

Architekt: Hugo Uher

Stavebník: Spolek vysloužilých vojáků Dalovice

Slavnostní odhalení: 1934

Období devastace: 1948

Stav: zachovalé částečně

Přístupnost: otevírací hodiny

Historie objektu

Pomník obětem 1. světové války nechal postavit v roce 1934 dalovický Spolek vysloužilých vojáků pod vedením P. Männera na okraji zámeckého parku na konci dnešní Zámecké ulice uprostřed obce Dalovice (Dallwitz). Autorem pomníku byl karlovarský sochař Hugo Uher. Na popud českého úřadu musel být původně navržený nápis „Den Helden der Heimat“ (Hrdinům vlasti) změněn na „Für Euch“ (Pro Vás). Pomník byl zřízen na památku 128 padlých, ztracený a zemřelých občanů obcí Dalovice, Všeborovice a Vysoká. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v roce 1934. Na prostranství u pomníku se poté až do roku 1944 každoročně v listopadu pořádaly vzpomínkové tryzny za oběti války.

Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války se pomník stal trnem v oku nových osídlenců. Na počátku roku 1948 byly z pomníku sneseny desky se jmény obětí spolu s podstavcem a vrcholovým nápisem „Für Euch“ a přeneseny na hřbitov, kde byly v pozměněné podobě znovu instalovány u severní ohradní zdi. Středová část pomníku s plastikou lva byla použita pro nově postavený pomník padlým v obou světových válkách, který byl slavnostně odhalen na místě původního pomníku dne 9. května 1948. Roku 1957 byl nakonec nový pomník přenesen do parčíku v dnešní Borské ulici.

 

Popis objektu

Původně stupňovaný žulový pomník tvořila středová převýšená část s pískovcovou plastikou sedícího lva, završená překladem s německým věnovacím reliéfním nápisem: „Für Euch“ mezi datací 1914 a 1918. Po stranách byly umístěny žulové nápisové desky ve stylizované podobě rozevřených knih, se dvěma sloupci vyrytých jmen padlých, ztracených a zemřelých občanů. Na deskách je vyvedeno celkem 92 jmen občanů Dalovic, 26 občanů Všeborovic a 10 občanů Vysoké s datacemi jejich úmrtí. Základu pod deskami tvořilo po dvou kamenných stupních.

Dnešní redukovanou podobu pomníku tvoří nápisové desky se jmény obětí, postavené těsně vedle sebe. Vrcholová část středové desky s reliéfním nápisem: „Für Euch“ a datací 1914-1918 byla položena k patě pomníku. Okolí pomníku je upraveno na záhon s použitím starším kamenných prvků a doplněno okrasnými keři.

 

Fotodokumentace

Dalovice - pomník obětem 1. světové války | původní podoba pomníku na fotografii ze 30. let 20. století
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | redukovaný pomník na dalovickém hřbitově - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | pomník obětem 1. světové války v Dalovicích - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | přední strana pomníku obětem 1. světové války - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | pomník obětem 1. světové války - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | přední strana pomníku obětem 1. světové války - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | nápisové desky se jmény padlých občanů - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | pomník obětem 1. světové války v Dalovicích - únor 2013
 
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | pomník obětem 1. světové války od jihovýchodu - únor 2013
Dalovice - pomník obětem 1. světové války | pomník obětem 1. světové války v Dalovicích - únor 2013
 

Použitá literatura

Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 91, 93, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99

 
 

Komentáře: přidat další

Jarda Vyčichlo (14.10.2015 12:42)

Dobrý den, autorem stránek včetně všech textů, pokud není uvedeno jinak, jsem já - tedy s případnými otázky sa na mne neváhejte obracet. "Na počátku roku 1948 byly z pomníku sneseny desky se jmény obětí spolu s podstavcem a vrcholovým nápisem „Für Euch“ a přeneseny na hřbitov, kde byly v pozměněné podobě znovu instalovány u severní ohradní zdi. Středová část pomníku s plastikou lva byla použita pro nově postavený pomník padlým v obou světových válkách, který byl slavnostně odhalen na místě původního pomníku dne 9. května 1948." - Tedy zanikla původní podoba pomnkíku, což jistě znamenalo devastaci objektu. S přáním klidného dne, Jarda Vyčichlo.

 

Laci LEVKO (14.10.2015 10:18)

Uvítal bych, kdyby u každého textu a fotografie na těchto stránkách byl uveden autor. Třeba bych mu položil otázku, proč v případě pomníku v Dalovicích je v úvodu uvedeno "Období devastace: 1948". Z toho, co je dále v textu uvedeno mi nepřipadá, že by k nějaké devastaci památky došlo.

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz