přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Dolní Žďár - boží muka

Dolní Žďár - boží muka

Dolní Žďár - boží muka |

Raně barokní kamenná boží muka nechal vztyčit dne 1. července 1658 vévoda Julius Jindřich Sasko-Launeburský při cestě za poplužním dvorem na jižním okraji vsi Dolní Žďár (Unter Brand). Spolu s hraničními kameny poté označoval hranici mezi ostrovským panstvím a majetky tepelského kláštera, dosahujícími sem z Hroznětínska. Po roce 1945 však přestala být boží muka udržována a postupně chátrala. V současnosti se nacházejí boží muka ve značně zdevastovaném stavu zarostlá v hustých křovinách.

 

Objekt: raně barokní kamenná boží muka

Typologie: boží muka a kříže

Kategorie: architektonické památky

Obec: Dolní Žďár (Unter-Brand)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: při cestě za bývalým hospodářským dvorem uprostřed vsi

GPS: 50°19'15.637"N, 12°56'45.028"E

Období vzniku: 1658

Architekt: neznámý

Stavebník: Julius Jindřich Sasko-Launeburský

Materiál: žula / pískovec

Období devastace: po roce 1945

Památková ochrana: od 21. března 1995

Č. rejst. ÚSKP: 20203/4-4995

Stav: zchátralé

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

Raně barokní kamenná boží muka od neznámého autora nechal vztyčit dne 1. července 1658 vévoda Julius Jindřich Sasko-Launeburský v roce 1658 na hranici ostrovského panství při cestě za poplužním dvorem na jižním okraji vsi Dolní Žďár (Unter Brand). V rámci nového všeobecného vymezování rozlohy jednotlivých držav po smrti Julia Jindřicha nechal roku 1686 syn Julius František Sasko-Lauenburský osadit další hraniční kameny, označující spolu s božími muky hranici mezi ostrovským panstvím a majetky tepelského kláštera, dosahujícími sem z Hroznětínska. Kameny nesly nad Sasko-Lauenburským znakem a letopočtem 1686 iniciály držitele ostrovského zboží: „J.F.H.z S.“ (Julius Franz Herzog zu Sachsen).

Na počátku třicátých let 20. století byly hraniční kameny v terénu již pouze částečně rozpoznatelné, samotná boží muka zůstala zachována. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být boží muka rovněž udržována a postupně chátrala. Dne 21. března 1995 byla zchátralá boží muka v Dolním Žďáru zapsána na státní seznam kulturních památek České republiky pod rejtř. č. 20203/4-4995. V současnosti se nacházejí boží muka ve značně zdevastovaném stavu, profilace podstavce je odlámaná, spáry mezi jednotlivými kamennými prvky vypadané. Objekt je zarostlý v hustých křovinách.

 

Popis objektu

Raně barokní kamenná boží muka v gotizujících formách jsou tvořena žulovým korintským sloupem s hladkým válcovým dříkem s plasticky zdobenou hlavicí s trsy listů a profilovanou patkou. Na vrcholu sloupu je posazena pískovcová hlavice v podobě otevřené hranolové kapličky s polokruhově zakončenými otvory, profilovanou horní krycí deskou a patkou. Na vrcholu hlavice je osazen mohutný pískovcový kříž s jetelovým zakončením ramen.

Sloup je postaven na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s vynesenou žulovou horní profilovanou krycí deskou a vynesenou žulovou profilovanou patkou. Na přední a zadní straně podstavce jsou vyvedeny reliéfní sasko-lauenburské rodové znaky. Na levé boční straně podstavce je vysekán německý věnovací nápis: „diese Marter aufgericht 1. July Ao 1658“ (Tyto boží muka byla zřízena 1. července roku 1658). Na protilehlé pravé boční straně je situován další, dnes již nečitelný nápis. Kolem božích muk jsou postaveny z části povalené čtyři novodobé kovové sloupky s nataženým kovovým řetězem.

 

Fotodokumentace

Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
 
Dolní Žďár - boží muka |
Dolní Žďár - boží muka |
 

Použitá literatura

Gnirs, A. 1933 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 146
Kuča, K.-Zeman, L. 2006 : Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary, 220

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz