přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - pomník Theodora Körnera

Karlovy Vary - pomník Theodora Körnera

Karlovy Vary - pomník Theodora Körnera |
 

Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°13'0.323"N, 12°53'20.743"E

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Pomník německého básníka Karla Theodora Körnera z roku 1863 od pražského profesora Thomase Seidana, který působil od roku 1849 jako modelér porcelánky ve Staré Roli, byl původně slavnostně odhalen dne 10. května 1863 v zámeckém parku v Dalovicích. Básník Theodor Körner navštívil před nástupem na studia Karlovy Vary v doprovodu svého otce v roce 1810, aby navštívil svou matku, která se zde léčila. Právě zde se poznal s Goethem, kterému dal k posouzení svou baladu. V červenci roku 1811 se v lázních objevuje podruhé, tentokrát jako pacient. Celkem zde napsal 23 básní a nedokončené drama Zasnoubení. Roku 1813 navštívil Körner Karlovy Vary naposled, když si zde léčil zranění. Během tohoto pobytu zde upravoval sbírku Lyra a meč. Theodor Körner zemřel velmi mladý, v necelých dvaadvaceti letech padl v bitvě u Gadebusche dne 26. srpna 1813. V roce 1891 byl básníkův pomník přenesen do Karlových Varů a umístěn v parku nedaleko secesního památníku Fridricha Schillera na Goethově stezce na jižním okraji města Karlovy Vary (Karlsbad). V roce 1945 byl po konci 2. světové války pomník zakryt bedněním. Z popudu Místní správní komise Karlovy Vary poté došlo spolu s odsunem Němců na likvidaci některých pomníků a pamětních desek ve městě v rámci revize hmotných památek, která byla součástí tzv. národní očisty. O jejich osudu jednala Místní osvětová rada jako poradní orgán MSK Karlovy Vary v oblasti kultury, výchovy, školství a vzdělávání na své schůzi dne 28. ledna 1946. Hlavním referujícím byl přednosta Stavebního úřadu v Karlových Varech Ladislav Kozák, který navrhl Körnerův pomník odstranit s odůvodněním, že: „…Karel Theodor Körner t.zv. „Freiheitsänger“, buršácký student nezřízeného života, který byl v r. 1811 pro soubojovou rvačku nucen opustit univerzitu v Lipsku, Lieutnant prušáckého ražení, autor vojáckého ražení, autor vojácké poesie a sbírky básní, která vyšla pod názvem Leier und Schwert je naprosto cizí českému duchu…“. Návrh schválila MSK Karlovy Vary dne 16. dubna 1946. K likvidaci pomníku byla vybrána karlovarská stavební firma ing. Josefa Strnada, která dne 28. května 1946 zaslala Místní správní komisi Karlovy Vary rozpočet s tím, že „odstranění Körnerova pomníku, Goetheho, 2 relifií z pomníku Beethovenova a reliéfu z pomníku Schillerova“ bude stát 30 000 Kč. S výší finančních nákladů byl zřejmě vysloven souhlas a tak byl Körnerův pomník v průběhu června a července 1946 odstraněn.

 

Popis objektu

Pomník v podobě kamenného obelisku s kovovým reliéfním portrétem básníka Theodora Körnera v oválném medailonu a reliéfem uměleckých předmětů pod ním na přední pohledové straně. Obelisk byl postaven na hranolovém postavci se zkosenými hranami. Na přední straně soklu bývala umístěna kovová deska ve tvaru kartuše s věnovacím nápisem. Pomník byl postaven na zkoseném kamenném stupni. Okolí pomníku bývalo parkově upraveno.

 

Fotodokumentace

Karlovy Vary - pomník Theodora Körnera | pomník Theodora Körnera před rokem 1900
Karlovy Vary - pomník Theodora Körnera | pomník Theodora Körnera před rokem 1945
Karlovy Vary - pomník Theodora Körnera | pomník Theodora Körnera v době kolem roku 1910
 

Použitá literatura

Gnirs, A. 1933 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 66
Slabotínský, R. 2006 : Osudy karlovarských soch a pamětních desek po roce 1945 aneb Radikální očista lázeňského města v oblasti hmotných uměleckých památek, XV. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 77/82

 
 

Komentáře: přidat další

Helena Živnůstková (16.02.2024 12:43)

Dobrý den, mohu vám nabídnout knihu Theodor Körner (fämmtliche Werte. Původní nepoškozená vazba, švabach nemcina). V případě zájmu mohu poslat foto. Cenu nabídněte.

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz