přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka

Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka

Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka |
 

Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°13'46.204"N, 12°52'13.837"E

Stav: zachovalé

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

Pomník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (1850-1937) od karlovarského akademického sochaře Jana Kotka z roku 2007 stojí na prostranství před Skleněným palácem na nároží ulic T. G. Masaryka a Dr. Davida Bechera na severním okraji města Karlovy Vary (Karlsbad). Prezident T. G. Masaryk pobýval v lázeňském městě v rozmezí let 1923-1933 celkem osmkrát. Jeho lázeňský pobyt býval vždy skromný. Nejraději vyjížděl na koni nebo vycházel do okolních lesů. Častým cílem Masarykových toulek po okolí byla romantická lesní restaurace Svatý Linhart, kde se dne 28. července 1924 zapsal do pamětní knihy hostů. Původně chtěli karlovarští radní získat Masarykův pomník za přibližně milion korun od města Mělník, které vlastní sádrový odlitek Masarykovy sochy z roku 1936 od Vincenta Makovského spolu s povolením zhotovit z odlitku pět bronzových soch. Pomník měl být předán veřejnosti k výročí prezidentova narození v březnu roku 2007. Z dohody však nakonec sešlo, jelikož mělničtí radní použití odlitku na novou sochu nepovolili. Město Karlovy Vary se poté rozhodlo pro zhotovení vlastní sochy. Zhotovením díla byl osloven karlovarský akademický sochař Jan Kotek. Bronzový odlitek Kotkovy sochy byl vytvořen v říjnu roku 2007 v umělecké slévárně v Horní Kalné u Vrchlabí na Trutnovsku. Město Karlovy Vary za dílo zaplatilo zhruba 2,5 milionu korun. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 15. září 2007 při příležitosti sedmdesátého výročí Masarykova úmrtí. Slavnosti se kromě autora, zástupců města Karlovy Vary a Karlovarského kraje a široké veřejnosti zúčastnila rovněž Charlotta Kotíková, Masarykova pravnučka. U pomníku se od té doby každoročně konají vzpomínkové akce k výročí Masarykova narozeni a úmrtí. Sochu prvního československého prezidenta si však často mnozí, hlavně zahraniční hosté, pletli s pomníkem V. I. Lenina. Dne 13. června 2012 nechalo proto město Karlovy Vary na podstavec pomníku dodatečně osadit bronzový nápis se jménem státníka i s daty jeho narození a úmrtí, vytvořený podle návrhu sochaře Jana Kotka. Písmena byly opět odlity v umělecké slévárně v Horní Kalné a dodatečné úpravy si vyžádaly kolem 100.000 korun.

 

Popis objektu

Pomník tvoří bronzová figurální plastika, vysoká 2,4 m. Socha znázorňuje prostovlasého státníka oděného ve společenský oděv s kravatou. V levé ruce drží prezident popsaný list papíru, pravou má přiloženou na klopě. Autor řešil plastiku komorně vzhledem k okolnímu prostoru. Hlavním záměrem bylo vyjádřit v postoji figury a gestu ruky duchovni a filozofické zaměřeni výjimečné osobnosti českých dějin. Na přední straně nízké hranolové patky plastiky je vyveden Masarykův podpis.

Plastika je postavena na vrcholu žulového podstavce oválného půdorysu. Na přední straně pomníku je připevněn nápis složený z bronzových písmen latinky: „7. 3. 1850 TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK 14. 9. 1937“.

 

Fotodokumentace

Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka | pomník Tomáše Garrigua Masaryka - říjen 2011
Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka | socha Tomáše Garrigua Masaryka - říjen 2011
Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka | socha Tomáše Garrigua Masaryka - říjen 2011
Karlovy Vary - pomník Tomáše Garrigua Masaryka | pietní akce u pomníku T. G. Masaryka v den úmrtí Václava Havla dne 18. prosince 2011
 
 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz