Úvod > Architektonické památky > Krásné Údolí - sousoší Nejsvětější Trojice
Krásné Údolí - sousoší Nejsvětější Trojice
Sousoší Nejsvětější Trojice nechali zřídit v roce 1839 manželé Michael a Barbara Hartlovi z usedlosti čp. 59 na návrší při pravé straně bývalé cesty do Bečova nad Teplou asi kilometr západně od města Krásné Údolí (Schönthal). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestalo být sousoší udržováno a postupně chátralo. Někdy před rokem 1971 bylo nakonec sousoší rozvaleno a vrcholová plastika rozlomena. Někdy během roku 2011 však torzo vrcholového sousoší zmizelo a na místě zůstal pouze rozvalený podstavec.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Krásné Údolí (Schönthal)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na návrší asi kilometr západně od města
GPS: 50°4'25.015"N, 12°54'10.002"E
Období vzniku: 1839
Architekt: neznámý
Stavebník: Michael a Barbara Hartlovi
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Sousoší Nejsvětější Trojice od neznámého autora nechali zřídit v roce 1839 manželé Michael a Barbara Hartlovi z usedlosti čp. 59 na obecním pozemku na návrší, zvaném dříve Berggruben, při pravé straně bývalé cesty do Bečova nad Teplou asi kilometr západně od města Krásné Údolí (Schönthal). V sousedství sousoší stával železný kříž z doby před rokem 1841. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestalo být sousoší spolu se sousedním křížem udržováno a postupně chátralo. Někdy před rokem 1971 bylo nakonec sousoší rozvaleno a vrcholová plastika rozlomena.
Koncem 20. století se na místě, dodnes zvaném „U trojice“, nacházely části rozvaleného podstavce a velká část rozlomeného vrcholového sousoší, zarostlé v hustém šípkovém keři. Torzo sousoší Nejsvětější Trojice bylo tehdy vytaženo z prohlubně pod keřem a přeneseno na volnou plochu ve vzdálenosti asi 15 metrů od místa nálezu.
Někdy mezi koncem ledna a koncem září roku 2011 však poškozené vrcholové sousoší zmizelo a na místě zůstal pouze rozvalený podstavec. V prosinci roku 2011 oznámil zdejší starosta zmizení plastiky na Obvodní oddělení Policie ČR v Toužimi. Následně bylo zahájeno bezvýsledné vyšetřování a celá věc byla nakonec dne 31. ledna 2012 odložena.
Popis objektu
Sousoší Nejsvětější Trojice na podstavci dosahovalo celkové výšky 3,2 metru. Vrcholová figurální plastika byla tvořena postavami Boha Otce s plnovousem a Syna, sedícími na zeměkouli. Syn držel v pravé ruce kříž, postavený na zeměkouli mezi postavami, na kterém bývala umístěna plastika holubice, symbol Ducha Svatého. Ve spodní části zeměkoule byla vyvedena plastická stylizovaná oblaka. Základnu sousoší tvořil hranolový sokl s konkávně prohnutými stěnami.
Vrcholové sousoší bývalo umístěno na vrcholu hranolového podstavce s horní vynesenou profilovanou krycí deskou. Na přední straně podstavce je v jednoduchém obdélném rámci vysekán německý věnovací nápis: „Gewidmet zu Ehre / der allerheiligsten / Dreyfaltigkeit / von Michael / und Barbara / Hartl aus / Schönthal Nro. 59 / im Jahre 1839“ (Věnováno ke slávě Nejsvětější Trojice Michaelem a Barbarou Hartlovými z Krásného Údolí čp. 59 roku 1839). Spodní část podstavce byla tvořena nižším hranolovým soklem se zkosenou horní hranou.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Gnirs, A. 1932 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in den Bezirken Tepl und Marienbad, Brno, 366
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 141