Úvod > Architektonické památky > Protivec - Kubův kříž
Protivec - Kubův kříž
Kovaný železný kříž, nazývaný Kubův kříž, byl zřízen v době před rokem 1841 na křižovatce cesty ze vsi se silnicí ze Žlutic na Chyše východně od vsi Protivec (Protiwitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy během 2. poloviny 20. století byl nakonec kříž patrně v souvislosti rozšiřování silnice mezi Žluticemi a Chyšemi odstraněn. V roce 2015 byl na místě původního objektu vztyčen nový kříž.
Objekt: kopie železného kříže na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Protivec (Protiwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na křižovatce cesty ze vsi se silnicí ze Žlutic na Chyše východně od vsi
GPS: 50°6'9.491"N, 13°13'56.188"E
Období vzniku: před rokem 1841
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2015
Znovuvysvěcení: 28. září 2015
Stav: repliky
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kovaný železný kříž od neznámého autora, nazývaný Kubův kříž (Guba-Kreuz), byl vztyčen v době před rokem 1841 na křižovatce cesty ze vsi se silnicí ze Žlutic na Chyše pod dnes již zaniklou samotou Ziegelhütte východně od vsi Protivec (Protiwitz). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec kříž patrně v souvislosti rozšiřování silnice mezi Žluticemi a Chyšemi odstraněn.
V roce 2015 přistoupilo občanské sdružení Protivecké kříže k vytvoření nového kříže, který byl následně postaven na místě původního objektu na křižovatce při silnici na Chyše východně od vsi. Nepřesná kopie kříže byla vytvořena ze zakoupených částí starých nevyužívaných objektů. Během Svatováclavské pouti dne 28. září 2015 byl následně nový kříž slavnostně vysvěcen žlutickým farářem Petrem Řezáčem.
Popis objektu
Původní objekt tvořil kovaný železný kříž na podstavci dnes již neznámé podoby. Dnešní jednoduchý vysoký litinový kříž latinského tvaru s rozšiřující se profilovanou patkou a drobnou reliéfní profilací v podobě imitace kresby dřeva na povrchu nese na křížení ramen pozlacenou litinovou plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista. Nad plastikou je osazena stylizovaná pozlacená kovová tabulka v podobě částečně rozvinutého svitku s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s vynesenou profilovanou horní krycí deskou a profilovanou patkou, zdobenými plastickým pozitivním obloučkovým vlysem. Základnu kříže na vrcholu podstavce tvoří nízká hranolová podesta s plastickými volutovými křídly. V mělkém kruhovém vpadlém rámci na přední stěně podstavce je vyveden plastický reliéf planoucího Srdce Ježíše Krista. Podstavec je postaven na vybetonovaném stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 628
Poche, E. a kol. 1980 : Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Praha, 161
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 58