přeskočit k navigaci »

Nové národní kulturní památky v Karlovarském kraji

30.06.2014

 zařazeno v kategorii: Aktuality | komentáře: 4

 
 
 |

Nařízením vlády ČR o prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky ze dne 28. května 2014 byly v Karlovarském kraji prohlášeny tři nové památky. Jsou jimi Královská mincovna v Jáchymově, důl Mauritius na Hřebečné a plavební kanál Dlouhá stoka s rybníky Kladským a Novým ve Slavkovském lese.

Všechny tři nově prohlášené národní kulturní památky mají souvislost s hornictvím, typickým fenoménem našeho kraje. V uplynulých letech se loketské pracoviště Národního památkového ústavu této tématice systematicky věnovalo, mimo jiné i v souvislosti se zpracováním nominační dokumentace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří do UNESCO. Podařilo se rozšířit památkový fond Karlovarského kraje o některé objekty související s těžbou právě v Krušnohoří a nyní byli vybraní reprezentanti zařazeni na seznam národních kulturních památek.

Královská mincovna v JáchymověPo udělení mincovního práva Šlikům králem Ludvíkem Jagellonským v roce 1520 byla v Jáchymově zřízena mincovna. K tomuto účelu byl zakoupen dům Kunze Eirolta, stojící vedle domu Jeronýma Šlika (dnešní radnice) v horní části města, v místě pozdější královské mincovny. Šlikův dům a mincovna tvořily původně jeden komplex. Razila se zde mince nazývaná podle místa svého původu – Joachimsthaler Guldengrosch, Thaler – tolar. Když v roce 1528 odňal nový český král Ferdinand I. Šlikům právo ražby mincí, přešla jáchymovská mincovna do královských rukou. Přestavba královské mincovny probíhala v letech 1533–1536. Již dokončenou mincovnu pak postihl v roce 1538 požár, po kterém musela být znovu opravena. Průčelí byla původně prolomena velkými sdruženými okny palácového charakteru s kamenným ostěním, které bylo po požáru nahrazeno ostěním z levnější terakoty. Nároží dosud dominuje krásný arkýř s protínavými pruty a datací dokončení stavby 1536. Vstupní portál vede do síně s průjezdem na vnitřní arkádová nádvoří, kde byly původní provozy mincovny. Vstupní síň je zaklenuta křížovými klenbami s hřebínky a přilehlá místnost v západním traktu sklípkovou klenbou. K zadnímu traktu přiléhá tzv. skalní stavení s mohutnými valenými klenbami v přízemí a arkádou v patře. Z původního technického zařízení mincovních provozů se dochovala konstrukce pece na tavení stříbra a mohutný dymník. Pod objektem jsou dochovány rozsáhlé suterénní prostory klenuté valenými klenbami, patřící zčásti ještě staré šlikovské mincovně. Nalezena zde byla i dvouprostorová kovářská pec náležející k provozu mincovny z 16. století. Po útlumu těžby stříbra v Krušnohoří skončil v roce 1671 i provoz v jáchymovské mincovně. Od té doby zde byly již jen byty a úřední místnosti vrchního horního úřadu a z bývalých provozů zůstala v činnosti pouze tavicí pec ke zkoušce rud. Dnes zde sídlí muzeum, které v roce 2005 otevřelo novou výstavní expozici „Jáchymov v zrcadle času“, rozšířenou v roce 2008 o národopisnou část. V historickém sklepení je umístěno lapidárium cenných kamenických prvků, zejména pozdně gotických a renesančních portálů ze zbořených jáchymovských domů.


Jáchymov - Královská mincovna

Jáchymov - Královská mincovna

Důl Mauritius na HřebečnéHlavní šachtou na Zadní Hřebečné byla od nejstarších dob jáma Mauritius (původně Behrova jáma) založená v roce 1545, která sloužila k dopravě horníků i rudniny a také k odvodňování dolů. V historických dobách byla 84 metrů hluboká, za 2. světové války byla prohloubena až do 145 metrů. Šachtu Mauritius protínají tři staré štoly. Nejvyšší a nejstarší z nich je štola Kryštof, která byla založena již v 16. století a jámu Mauritius zastihuje v hloubce zhruba 12 metrů. V rámci sanačních prací, prováděných v letech 2008 a 20089 získala štola Kryštof nový zděný portál v nadmořské výšce 944 metrů, nacházející se poblíž původního, dnes již nedochovaného ústí štoly. Profil prvních metrů štoly je i v důsledku pozdějšího sesedání jen úzký a nízký, boky štoly jsou obloženy na sucho kladenou vyzdívkou. Ve vzdálenosti 30 m od ústí se nachází vyzděný komín sloužící zřejmě k přívodu pohonné vody do dolu z rybníku u šachty, založeného po půlce 18. století. Z tohoto období asi pochází i letopočet 1778 vytesaný ve stěně štoly. Dále již nastupuje klasická středověká ruční ražba ze 16. století se stopami práce želízky a mlátky. V partiích štoly za jámou Mauritius lze nalézt stopy po odlamování horniny metodou sázení ohněm. Po 262 metrech vyúsťuje štola v obrovskou komoru dlouhou 65 m, širokou 4–9 m a vysokou 15–25 m. Jen z této komory mohlo být při odhadovaném 1% obsahu cínu v rudnině získáno na 120 tun cínu. Strop severního konce podzemní komory, v těchto místech zavalené, odpovídá prostorově jižnímu konci povrchové Schneppovy pinky, jejíž dno leží cca o 20 m výše. V současnosti provádí město Abertamy práce na zpřístupnění štoly Kryštof pro veřejnost.


Hřebečná - štola Kryštof na dole Mauritius

Plavební kanál Dlouhá stoka s rybníky Kladským a Novým ve Slavkovském leseUmělý vodní kanál Dlouhá sloka byl vybudován v letech 1531–1536 za tehdejšího majitele panství Jana Pluha z Rabštejna a sloužil k zásobování obydlených oblastí a míst s důlní těžební činností vodou a k plavení dřeva z oblasti kynžvartských lesů do slavkovských báňských provozů. Celé vodní dílo původně tvořila kromě hlavního kanálu, který vedl až do Horního Slavkova, řada vedlejších větví s devíti napájecími rybníky. Celková délka vodního příkopu měřila 24, 2 km. Šířka vodního příkopu se odhaduje dle části dochované v horním úseku trasy pod Kynžvartským rybníkem průměrně kolem 2 m. Především kvůli dopravě lesního dřeva byl příkop po stranách obložen kameny. Koryto mělo lichoběžníkový tvar a šířku dna 1,2 až 3m. Průměrná hloubka dosahovala 1m. Tok vody byl poměrně rychlý, výškový rozdíl mezi jejím počátkem (810 m n. m.) a ústím do Slavkovského potoka v Horním Slavkově (587 m n. m.) představoval 223 m na celkovou délku 24,2 m. Stoka přetínala řadu komunikací a podle zjištění z roku 1601 se na ní vybudovalo 35 mostů a 13 stavidel na rozvod vody pro jednotlivé náhony. Systém byl napájen a udržoval se v něm stálý průtok pomocí soustavy 9 velkých rybníků o celkové ploše 72 ha. Mimo to byla zřízena řada pomocných zařízení v podobě množství malých vyrovnávacích rybníků, svodů vody, regulačních koryt a vlastních náhonů k jednotlivým důlním provozům. Celková plocha tohoto povodí činí téměř 50 km čtverečních.

Plavební kanál znamenal vysoce cílevědomý a promyšlený zásah do přirozeného vodního režimu. Vzhledem ke konfiguraci terénu bylo zapotřebí především dobrého měřičského vedení prací a udržování minimálního spádu jako záruky, že vody budou úspěšně dovedeny do potřebné nadmořské výšky, a tím bude zajištěn smysl celého počínání. Značný rozsah práce spočíval mimo vlastní vyhloubení a vydláždění koryta rovněž ve vybudování poměrně mohutných nepropustných hrází a násypů na svazích. Do dnešní doby se zachovala trasa vodního kanálu od Kladského rybníka, propojení s rybníkem Nový, a dále po vrstevnicích kolem osad Prameny a Nová Ves až k městu Krásno.


Dlouhá stoka

Dlouhá stoka


Mgr. Alžběta Kratochvílová
Oddělení evidence, dokumentace a informačních systémů
Národní památkový ústav, územní oddborné pracoviště v Lokti


 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

Komentáře: přidat další

WebseoPt (25.06.2018 18:34)

<img src="https://besplatka.ua/aws/24/44/95/74/app/prodvinem-vash-sait-v-poiskovoi-vydache---seo-prodvizhenie-photo-992a.jpg"> <a href=https://webcrasty.ru/><img src="http://s01.geekpic.net/dm-Z5F535.gif"></a> Не спамьте на форумах и тематических сайтах. Это не поможет, но и создаст плохое впечатление о вас. Уважайте себя, не уподобляйтесь спамерам. Продвижение статьями личный опыт <b><u><a href=https://webcrasty.ru/prodvizhenie-sajtov-raskrutka/toljatti/>автоматическая раскрутка сайта онлайн бесплатно в Тольятти</a>. </b></u> 2. Не спамьте в цоциальных сетях. Это тоже нехорошо. 3. Не покупайте слишком много вечных ссылок. По своему личному опыту могу сказать, что при продвижении статьями нужно значительно меньше ссылок (статей) разместить, чем обычных ссылок <a href=https://webcrasty.ru/prodvizhenie-sajtov-raskrutka/toljatti/>раскрутка сайта г Тольятти</a>. За это поисковики могут отправить в бан молодые сайты. 4. Не делайте ГС (г…но сайты). запросы: <u><b>раскрутка сайта через соц сети г Тольятти, </b></u> раскрутка в Тольятти, раскрутка сайта joomla самостоятельно в Тольятти, как раскрутить сайт самому бесплатно Тольятти, продвижение сайта Тольятти, раскрутка сайта бесплатно в google Тольятти, раскрутить сайт в интернете Тольятти, <b><u>продвижение сайта в поисковиках бесплатно Тольятти, </b></u> продвижение Тольятти, как раскрутить сайт при помощи социальных сетей в Тольятти, <u><b>как раскрутить сайт бесплатно и быстро г Тольятти, </b></u> книга оптимизация и продвижение сайтов в поисковых системах скачать бесплатно Тольятти, <img src="https://image.ibb.co/jb7P0J/image.png"> http://www.battleforums.com/threads/%EC%95%84%EC%8B%9C%EC%95%84%EC%B9%B4%EC%A7%80%EB%85%B8-%E3%80%8E-%E3%80%8E-%CB%87z-p-x-5-5-6-com%CB%87%E3%80%8F%E3%80%8F.152677/#post-1629755 http://velikiikorol.ru/blog/nashi-nagrady/#comment86 http://share.digitalmax.jp/bbs/viewtopic.php?f=4&t=3839038

 

ubosexiqixeje (23.02.2019 05:18)

[url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Buy Prednisone[/url] <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Prednisone Online</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/

 

asumerayexay (23.02.2019 08:16)

[url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Prednisone[/url] <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Prednisone Without Dr Prescription</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/

 

KonstHit (29.04.2019 22:49)

<a href=http://kurs.sharmanshik.ru/английский-язык-для-начинающих-и-по-фи/>заработок денег в интернете игры</a>

 

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz