Úvod > Architektonické památky > Chlum - Ratkův kříž
Chlum - Ratkův kříž
Kovaný železný kříž, nazývaný Ratkův kříž, nechali vztyčit v roce 1869 manželé Johann a Anna Ratkovi z usedlosti čp. 14 na místě staršího kříže na rozcestí při silnici na Novosedly asi 100 m severně od vsi Chlum (Klum). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, celé okolí kříže následně zarostlo náletovými křovinami. Ve 2. polovině 20. století byl nakonec vrcholový kříž z větší části odlomen. V roce 2016 byla provedena celková rekonstrukce objektu.
Obec: Chlum (Klum)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí při levé straně silnice na Novosedly asi 100 m severně od vsi
GPS: 50°1'11.592"N, 13°12'25.165"E
Období vzniku: 1869
Architekt: neznámý
Stavebník: Johann a Anna Ratkovi
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2016
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Kovaný železný kříž od neznámého autora, nazývaný Ratkův kříž (Ratka-Kreuz), nechali vztyčit v roce 1869 manželé Johann a Anna Ratkovi z usedlosti čp. 14 na rozcestí při levé straně silnice na Novosedly asi 100 metrů severně od vsi Chlum (Klum). Kříž byl postaven patrně na místě staršího kříže, který je v těchto místech prvně zachycen již na mapě 1. vojenského josefského mapování z šedesátých let 18. století. V době před rokem 1945 o kříž pečoval Josef Howorka z usedlosti čp. 14 zvané „u Ratků“ (bei Ratka).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral, celé okolí kříže včetně dále již nevyužívané cesty následně zarostlo náletovými křovinami. Během druhé poloviny 20. století byl nakonec vrcholový kříž z větší části odlomen a na podstavci zůstalo pouze torzo s litinovou plastikou Panny Marie a kovaná opěrka. V roce 2016 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci objektu, kterou provedl sochař Marcel Stoklasa z Nečtin. Na restaurovaném podstavci byl tehdy osazen nový litinový kříž.
Popis objektu
Vysoký železný kříž na podstavci. Původní kovaný železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby nesl patrně na křížení ramen litinovou plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista. Na přední straně býval kříž u patky doplněn litinovou figurální reliéfní plastikou Panny Marie (Madony) se zkříženými rukami na prsou. Ze zadní strany býval kříž podepřen kovanou opěrkou. Původní zničený kříž je dnes nahrazen novým zdobný litým železným křížem s plastickým dekorem v podobě ovíjejících se úponků vinné révy. Patka kříže je doplněna pozlacenými reliéfními figurálními plastikami skupiny Kalvárie s truchlící Pannou Marií a dvojicí klečících andílků.
Vrcholový kříž býval osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s mohutnou vynesenou profilovanou hlavicí, zdobenou obloučkovým vlysem, a profilovanou patkou, rovněž zdobenou obloučkovým vlysem. Na vrcholu hlavice podstavce je situována polokruhová podesta vrcholového kříže s hranolovou plochou na vrcholu a plastickými volutami po stranách. Na přední straně podesty je vyveden plastický kruhový rám v podobě vavřínového věnce, ve kterém býval původně vsazen patrně porcelánový medailon.
V jednoduše geometricky zdobeném plastickém obdélném rámu se zaoblenými rohy na přední straně podstavce je vysekán německý věnovací nápis: „ERRICHTTET / ZUR EHRE GOTTES / VON / JOHAN̅ U̅: ANNA / RATKA VON KLUM / № 14 / 1869“ (Zřízeno ke slávě Boží Johannem a Annou Ratkovými z Chlumu čp. 14 1869). Boční stěny podstavce jsou zdobeny jednoduchými lineárními obdélnými rámci s polokruhově projmutými rohy. Základnu podstavce tvoří jednoduchý hranolový sokl, zdobený na přední straně geometrickým lineárním rámcem s trojúhelníky projmutými středy stran. Podstavec je postaven na vrcholu dvou jednoduchých nízkých hranolových desek bez profilace.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 503
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 324