Úvod > Architektonické památky > Chlum - socha sv. Jana Nepomuckého
Chlum - socha sv. Jana Nepomuckého
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého nechal zřídit v roce 1832 revírník Peter Keil s manželkou Elisabethou před hřbitovem u kostela sv. Jiljí na návsi uprostřed vsi Chlum (Klum). Po roce 1945 však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Původní oplocení plastiky bylo rozvaleno a odstraněno.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Chlum (Klum)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: před kostelem sv. Jiljí na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°1'4.428"N, 13°12'21.065"E
Období vzniku: 1832
Architekt: neznámý
Stavebník: Peter a Elisabeth Keilovi
Materiál: pískovec
Památková ochrana: od 30. listopadu 1987
Č. rejst. ÚSKP: 33637/4-4212
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora nechal zřídit v roce 1832 revírník Peter Keil s manželkou Elisabethou před vstupní branou na obezděný hřbitov před západním průčelím kostela sv. Jiljí na návsi uprostřed vsi Chlum (Klum). Autorem plastiky byla patrně některá z dílen Oswalda Josefa Wendy ve Žluticích nebo Stephana Borowetze a Josefa Herschera Manětíně, které během první poloviny 19. století pracovaly pro široké okolí.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Původní oplocení plastiky bylo rozvaleno a odstraněno. Dne 30. listopadu 1987 byla socha sv. Jana Nepomuckého v Chlumu zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 33637/4-4212.
Popis objektu
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci. Vrcholová figurální plastika v lehce podživotní velikosti, komponovaná čelně k divákovi, představuje světce jako vousatého muže středního věku s lehce kučeravými vlasy, postaveného v mírném kontrapostu s klasickými atributy jako kněze v dlouhém kanovnickém rouchu klerice, rochetě s krajkovým lemem ve spodní části a v almuci a s biretem na hlavě, kolem které měl původně umístěno pět hvězd. V pravé ruce drží světec kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista, který si levou rukou podpírá na prsou. Základnu plastiky tvoří nízká hranolová podesta. Socha je postavena na 28 cm vysokém soklu profilovaném hranolovém soklu téměř čtvercového půdorysu o rozměrech 46 x 41 cm s konkávně zprohýbanými stěnami.
Vrcholová plastika se soklem je umístěna na vrcholu hranolového pískovcového podstavce o celkové výšce 1,4 metru. Stupňovaná vyložená profilovaná horní krycí deska je vysoká pouze 14 cm a má půdorys o rozměrech 73 x 68 cm. V horní části 79 cm vysokého hranolového dříku podstavce téměř čtvercového půdorysu o rozměrech 48 x 42 cm je po celém obvodu vyveden jednoduchá úzká římsa. V mělkém obdélném vpadlém rámci na přední straně podstavce je vysekán německý věnovací nápis: „S. IOHANNES / VON NEPOMUCK / BITT FÜR UNS. / GEWIDMET VON / PETER UND ELI / SAWETH KEIL, / DER ZEIT RE / VIER FÖRSTER / IN KLUM. 1832“ (Svatý Jane Nepomucký, oroduj za nás. Věnoval Peter a Elisabeth Keilovi, toho času revírník v Chlumu roku 1832). Základnu podstavce tvoří 47 cm vysoká, profilovaná hranolová patka na půdorysu o rozměrech 63 x 58 cm. Podstavec je postaven na kamenném stupni téměř čtvercového půdorysu o rozměrech 113 x 103 cm.
Kolem sochy bývalo původně vytvořeno nízké oplocení s hranolovým, v horní části zaoblenými pískovcovými sloupky.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 503.
Karel KUČA - Lubomír ZEMAN, Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary 2006, s. 221.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 1 (A-J), Praha 1977, s. 500.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 323.