Úvod > Architektonické památky > Knínice - kaple Panny Marie
Knínice - kaple Panny Marie
Obecní kaple Panny Marie z doby před rokem 1841 stojí na vyvýšenině na jihozápadním okraji vsi Knínice (Knönitz). Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo rozkradeno či zničeno. V letech 2006 a 2014 přistoupilo město Žlutice k celkové rekonstrukci zdevastované kaple. V interiéru kaple bylo následně postaveno pozdně renesanční sousoší Piety z doby kolem roku 1600.
Obec: Knínice (Knönitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na vyvýšenině na jihozápadním okraji vsi
GPS: 50°7'31.895"N, 13°7'51.903"E
Období vzniku: před rokem 1841
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2006 a 2014
Stav: obnovené
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Obecní kaple Panny Marie byla postavena v době před rokem 1841 podle návrhu neznámého architekta na vyvýšenině na jihozápadním okraji vsi Knínice (Knönitz). Podle ústní tradice měla být do nové kaple přenesena stará socha Panny Marie, umístěná původně patrně v kapli při cestě zvané Pferdetröster-Weg, která byla zničena snad v souvislosti s budováním císařské silnice z Prahy do Karlových Varů a Chebu v letech 1792-1844. Farou spadala kaple ke kostelu sv. Linharta v Údrči, kde byli pohřbívání rovněž zdejší zemřelí. Kolem kaple v Knínicích a dále přes polnosti zvané Brunnenwiesen do Ratiboře chodívala procesí z východní části žlutického kraje k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie ve Skocích.
Během první a druhé světové války byl opakovaně zrekvírován zvon zdejší obecní kaple na válečné účely. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo rozkradeno či zničeno. V roce 1964 ležela socha Panny Marie rozlomená na tři části na zemi vedle oltáře. Během druhé poloviny 20. století byl interiér opuštěné kaple využíván k nejrůznějším účelům a zcela zdevastován.
Patrně někdy na konci 20. století byla střecha kaple nově pokryta bitumenovou krytinou a vyspravena zvonička. V roce 2006 přistoupilo město Žlutice jako vlastník objektu k částečné rekonstrukci zdevastované kaple za přispění z rozpočtu Karlovarského kraje částkou 30.000 Kč. Opraveny byly tehdy vnější fasády kaple, do okenních a dveřních otvorů vsazeny nové ozdobné mříže a objekt kompletně odvodněn. V následujících letech byly poraženy stromy v sousedství kaple a celý prostor upraven. V roce 2014 pokračovala poté rekonstrukce obnovou interiéru objektu. Na nově upraveném oltářním pultě bylo následně postaveno pozdně renesanční sousoší Piety z doby kolem roku 1600, pocházející údajně z Knínic, umístěné dosud v kapli sv. Šebestiána ve Žluticích.
Popis objektu
Kamenná kaple na obdélném půdorysu se zaoblenými rohy a rovným závěrem, krytá dříve plechovou, dnes bitumenovou jehlancovou střechou s oplechovanou otevřenou šestibokou sloupkovou zvoničkou s cibulovou bání s křížem na vrcholu. Vstupní průčelí kaple je prolomeno jednoduchým obdélným kamenným portálem vchodu, podélné stěny jsou prosvětleny po jednom obdélném, segmentem zakončeném okně. Do okenních a dveřních otvorů jsou vsazeny nové ozdobné mříže. Vnější stěny kaple jsou členěny lizénovými rámci a završeny profilovanou vynesenou korunní římsou pod střechou.
Vnitřní prostor kaple je plochostropý, krytý omítaným stropem. Při závěrové stěně je situován vyzděný oltářní pult. Vnitřní zařízení kaple původně tvořila starší socha Panny Marie, postavená na oltářním pultu, která byla podle ústní tradice přenesena v první polovině 19. století z kaple při cestě zvané Pferdetröster-Weg. Dnes je na nově upraveném oltářním pultě s jednoduchým mohutným dřevěným křížem postaveno pozdně renesanční sousoší Piety z doby kolem roku 1600, pocházející údajně z Knínic, umístěné do roku 2014 v kapli sv. Šebestiána ve Žluticích.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 508
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 75
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 360
Valenčík, M. 2006 : Ohrožené památky. Kostely, kaple a kapličky v České republice, Praha, 75