Úvod > Architektonické památky > Kolešov - Polní kříž
Kolešov - Polní kříž
Železný kříž z 18. století, nazývaný Polní kříž, stával na rozcestí polních cest jihovýchodně od vsi Kolešov (Kolleschau). Koncem 19. či na počátku 20. století byl kříž upravován. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně zcela zchátral. Vrcholový kříž byl dolomen a ohrazení rozvaleno. Zdevastovaný podstavec kříže dnes stojí pod památným stromem Kolešovský jasan uprostřed louky Divišovka.
Objekt: litý železný kříž na pískovcovém podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Kolešov (Kolleschau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: pod košatým jasanem uprostřed louky Divišovka jihovýchodně od vsi
GPS: 50°3'54.506"N, 13°12'19.134"E
Období vzniku: 18. století
Architekt: neznámý
Materiál: železo / pískovec
Přestavba: konec 19. či počátek 20. století
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litý železný kříž od neznámého autora, nazývaný Polní kříž (Feld-Kreuz), byl vztyčen patrně v průběhu 18. století na rozcestí polních cest při panských pozemcích (Hofacker Wiesen) již na katastru vsi Močidlec v polích jihovýchodně od vsi Kolešov (Kolleschau). Kříž byl údajně zřízen na památku sedláka, který zde zahynul po zásahu bleskem při svážení obilí. Během let však neudržovaný kříž postupně chátral. Koncem 19. či na počátku 20. století proto došlo k novým úpravám kříže na důležitém rozcestí. Poškozený podstavec kříže musel být stažen železnými pásy a patrně tehdy bylo kolem kříže vybudováno nové oplocení s pískovcovými sloupky.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být kříž znovu udržován a postupně zcela zchátral. Polní cesty byla zrušeny a kříž zůstal stát opuštěný uprostřed scelených polností. Někdy v druhé polovině 20. století byl z podstavce odlomen vrcholový kříž, jehož zbytky jsou dnes opřeny o kmen sousedního stromu. Některé sloupky bývalého oplocení postupně zarostly do kořenů košatého jasanu, ostatní byly rozvaleny.
Pozemek p.p. 958/1 pod torzem kříže na louce Divišovka dnes patří Milanu Kinclovi z Prahy. O obnovu kříže usiluje Spolek okrašlovací Vladař, odhadované náklady na rekonstrukci objektu vyčíslil sochař Marcel Stoklasa z Nečtin na 54.500 - 64.500 Kč. Majitel však o opravu kříže nemá zájem. Dne 12. prosince 2011 byl vzrostlý jasan rostoucí nad křížem prohlášen za památný strom s názvem Kolešovský jasan.
Popis objektu
Litý železný kříž na podstavci. Vysoký litý železný kříž s motivem dřevokresby na povrchu, doplněný původně zadní kovanou vzpěrou, nesl patrně na křížení ramen nedochovanou litinovou plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista.
Vrcholový kříž býval umístěn na vrcholu jednoduché pískovcového hranolového podstavce s mohutnou profilovanou patkou, původně doplněného patrně rovněž vynesenou profilovanou horní krycí deskou. Stěny podstavce jsou hladké, bez členění a nápisů. Tělo podstavce je staženo dvěma železnými pásy. Kolem kříže se rozkládalo oplocení se čtyřmi nízkými pískovcovými hranolovými sloupky s profilovanými zaoblenými hlavicemi.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 513
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 88