Úvod > Architektonické památky > Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války
Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války
Pamětní deska obětem 1. světové války od akademického sochaře Antona Holeyho z Drahovic z roku 1933 je osazena v interiéru vstupní předsíně v přízemí věže gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie na západním okraji obce Kozlov (Kosslau). Slavnostní odhalení pamětní desky proběhlo dne 15. ledna 1933. Pamětní deska byla zřízena jako připomínka na celkem 47 padlých, zemřelých a ztracených občanů zdejší farnosti z obcí a vsí Kozlov, Pěčkovice, Mirotice, Pávice, Teleč, Dlouhá Ves a Sovolusky.
Obec: Kozlov (Koßlau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie na západním okraji obce
GPS: 50°6'26.658"N, 13°1'30.294"E
Období vzniku: 1933
Architekt: Anton Holey
Slavnostní odhalení: 15. ledna 1933
Stav: zachovalé
Přístupnost: nepřístupné
Historie objektu
Pamětní deska obětem 1. světové války byla zhotovena v roce 1933 akademickým sochařem Antonem Holeyem z Drahovic a následně osazena na vnitřní východní stěně vstupní předsíně v přízemí věže gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie na západním okraji obce Kozlov (Kosslau). Slavnostní odhalení pamětní desky proběhlo dne 15. ledna 1933. Pamětní deska byla zřízena jako připomínka na celkem 47 padlých, zemřelých a ztracených občanů zdejší farnosti z obcí a vsí Kozlov, Pěčkovice, Mirotice, Pávice, Teleč, Dlouhá Ves a Sovolusky.
Popis objektu
Obdélná černá kamenná pamětní nápisová deska s vyrytým zlaceným německým textem: „Unseren im Weltkriege gefallenen Helden“ (Našim padlým hrdinům ve světové válce) v horní části a reliéfem železného válečného kříže uprostřed. Pod nápisem je umístěn seznam 47 padlých, zemřelých a ztracených občanů s datací skonu ve třech sloupcích. Seznam obsahuje jména 18 občanů Kozlova a 7 z Pěčkovic, 6 z Mirotic, 4 z Pávic, 10 z Teleče a Dlouhé Vsi a 2 ze Sovolusk.
V prvním sloupci jsou uvedena jména: „Kosslau: Pöpperl Wenzl, Klupp Karl, Würkner Paul, Pfeiffer Josef, Papsch Alfons, Klement Alois, Klement Anton, Pfeiffer Alois, Braun Anton, Braun Anton, Susanka Alois, Nürnberger Ludwig, Wettengl Rudolf, Treitl Leo, Lohwasser Eduard, Klement Albert, Kriwan Karl, Pfeiffer Franz, Kunz Franz“.
Ve druhém sloupci: „Miroditz: Kunz Franz, Strunz Franz, Spies Anton, Schämer Karl, Nürnberger Anton, Kunz Alois. Peschkowitz: Stein Anton, Klement Alois, Kunz Josef, Rosam Karl, Stieber Alois, Wufka Anton, Klement Johann“.
A ve třetím sloupci: „Pobitz: Garkisch Alois, Fritsch Ludwig, Kunz Alois, Grau Josef. Teltsch-Langendorf: Kunz Alois, Friedrich Ludwig, Häring Wenzl, Braun Alois, Seltner Richard, Herget Anton, Viehmann Anton, Laab Karl, Schubert Karl, Kandler Alois. Zobeles: Wied Rudolf, Fischer Edmund“.
Pod pamětní deskou je umístěna stylizovaná dřevěná polychromovaná klekací lavice.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Hrabcová, H.-Štochl, V.-Hron, M.-Fiala, J.-Kasalová, Š. 2008 : Stavebně historický průzkum - Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kozlově, Rokycany
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 103
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 95, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99