Úvod > Architektonické památky > Šemnice - socha sv. Jana Nepomuckého
Šemnice - socha sv. Jana Nepomuckého
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1900 od akademického sochaře Ferdinanda Demetze ze St. Ulrichu in Gröden byla osazena v roce 1908 v dřevěném přístřešku u mostu přes Ohři v tehdejší osadě Egerbrück při cestě do Pulovic asi 900 m severozápadně od obce Šemnice (Schömitz). Plastika nahradila zničenou barokní sochu z 18. století, strženou během povodně v roce 1811. V 50. letech 20. století však byla plastika odstraněna. Zchátralý přístřešek byl rozebrán v roce 2007.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Šemnice (Schömitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u mostu přes Ohři při silnici do Pulovic asi 900 m severozápadně od obce
GPS: 50°14'40.268"N, 12°58'11.446"E
Období vzniku: 1900
Architekt: Ferdinand Demetz
Období devastace: 50. léta 20. století
Stav: zachovalé částečně
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Původní kamenná barokní socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora byla osazena v 18. století na dřevěném mostě přes řeku Ohři v tehdejší osadě Egerbrück při cestě do Boru asi 900 metrů severozápadně od obce Šemnice (Schömitz). Blíže neznámý stavebník, patrně některý ze zdejších statkářů, současně rovněž založil nadaci k údržbě sochy se základním kapitálem, který do roku 1806 dosáhl výše 97 zlatých a 18 1/4 krejcaru. Během povodně v roce 1811 však byla socha sv. Jana Nepomuckého stržena do řeky a silně poškozena.
Do roku 1900 se kapitál na údržbu sochy navýšil pouze na 2.184 koruna a 84 halířů. V roce 1900 schválily příslušné orgány nákup nové sochy sv. Jana Nepomuckého za cenu kolem 1.000 korun. Vytvoření nové plastiky bylo následně zadáno u firmy akademického sochaře Ferdinanda Demetze ze St. Ulrichu in Gröden v Tyrolsku. Po dodání objednané sochy se však nepodařilo nalézt vhodné místo pro její osazení na mostě přes řeku Ohři, ani v jeho blízkosti na pravém břehu. Socha byla proto dočasně umístěna ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru.
V roce 1908 byla poté na levém břehu řeky Ohře úsilím vikáře Andrease Köstlera, děkana v Andělské Hoře, vystavěna menší kaple v podobě dřevěného pseudogotického přístřešku, do kterého byla následně nová socha sv. Jana Nepomuckého ze Svatoboru přenesena. Rovněž účet za vytvoření plastiky byl uhrazen se souhlasem příslušných orgánů teprve dne 14. června 1908 správcem pokladny kostela sv. Máří Magdalény v Boru pod patronátním úřadem v Ostrově formou cenných papírů v hodnotě 1.606 korun a 94 halířů a zbylou částkou 22 korun a 22 halířů v hotovosti.
V padesátých letech 20. století strhly dřevěný most přes Ohři plující kry během jarního tání. Na jeho místě byl následně vybudován provizorní železný montovaný most typu Bailley Bridge z dodávek poválečné pomoci mezinárodní organizace UNRA. Z důvodu větší ochrany před velkou vodou byly na obou březích strženy základy původního mostu a vybudovány nové, o metr vyšší betonové pilíře. Vzhledem k navýšení tělesa vozovky v souvislosti s úpravami mostu, se socha světce s přístřeškem ocitla pod úrovní okolního terénu. Přístřešek byl proto provizorně navýšen přidáním podesty z betonových tvárnic. Patrně ještě v padesátých letech 20. století byla vrcholová plastika odstraněna či ukradena. Někdy během druhé poloviny 20. století byla poté nakonec odstraněna rovněž horní část podstavce a namístě zůstal pouze jeho sokl. Neudržovaný přístřešek chátral, z dřevěné konstrukce bylo postupně odstraněno bednění.
Na počátku roku 2007 přístřešek z důvodu špatného technického stavu nafotil, označil, rozebral majitel sousedního domu čp. 40 Petr Nývlt, který později předal uložené rozebrané díly dřevěné konstrukce starostovi obce Šemnice Vladislavu Tůmovi pro pozdější obnovu objektu. Později však byly tyto původní prvky ztraceny. Na místě pod krajnicí vozovky zůstal pouze pískovcový sokl podstavce na kamenném pilíři. Pozemek patří Krajské správě a údržbě silnic Karlovarského kraje.
Díky dlouholetému úsilí pana Petra Nývlta přistoupila obec Šemnice na možnost vytvoření nové plastiky a osazení na původním místě u mostu přes Ohři. Řezbář Jiří Lain z Abertam mezitím v roce 2015 vyřezal novou, 150 cm vysokou, silně lidovou malovanou sochu sv. Jana Nepomuckého z dubového dřeva.
Popis objektu
Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci. Vrcholová figurální plastika světce dnes již neznámé podoby, snad vytvořená z pískovce, bývala osazena na vrcholu hranolového pískovcového podstavce neznámé podoby a provedení. Základnu podstavce tvořil dochovaný hranolový pískovcový sokl se zkosenými horními hranami a rozšířenou profilovanou plastickou patkou. Zadní strana soklu je hladká, bez zdobení či nápisů. Podstavec býval postaven na hranolovém pilíři čtvercového půdorysu, vystavěném z hranolových žulových kvádrů, který vyrovnával svažitý terén.
Nad plastikou býval vynesen krytý hranolový dřevěný pseudogotický přístřešek trámové konstrukce. Všechny čtyři strana byly završeny trojúhelníkovými štíty se sedlovými stříškami. Vstup byl veden vysokým obdélným vchodem, zakončeným lomeným obloukem. Stěny přístřešku byly patrně pokryty prkny či latěmi. V sousedství přístřešku byla postavena jednoduchá vysoká trámová zvonička.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Gnirs, A. 1933: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 149
SOA Karlovy Vary (698, FÚ Svatobor): Farní kronika Svatobor, 2. svazek 1840-1951, Státní oblastní archiv v Karlových Varech
Komentáře: přidat další
Petr (24.07.2024 20:04)
Byl to v době 19 a 20 století stále, bohužel - nekonečný příběh v tomto kraji ,obci a místě něco takového obnovit ! P.Nývlt