přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Toužim - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého

Toužim - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého

Toužim - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého |

Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1800 stával původně při nároží zámku na dolním okraji náměstí uprostřed města Toužim (Theusing). V roce 1920 byl objekt přenesen na dolní zámecké nádvoří. Někdy po roce 1945 byla vrcholová socha přenesena k hřbitovnímu kostelu sv. Martina. Patrně během rušení hřbitova v 70. letech 20. století byla nakonec plastika odstraněna.

 

Objekt: sloup s figurální plastikou

Typologie: kamenosochařské památky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Toužim (Theusing)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: před zámkem na dolním západním okraji náměstí uprostřed města

GPS: 50°3'34.353"N, 12°59'2.040"E

Období vzniku: 1800

Architekt: neznámý

Materiál: pískovec / žula

Období devastace: po roce 1945

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Pískovcový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora byl postaven v roce 1800 při levé straně příjezdové silnice od Karlových Varů při jihovýchodním nároží zámeckého objektu na dolním západním okraji náměstí uprostřed města Toužim (Theusing). V roce 1920 byl objekt přenesen do areálu zámku a umístěn na dolním vnitřním zámeckém nádvoří.

Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. Následně byla vrcholová socha sv. Jana Nepomuckého ze sloupu patrně snesena a přenesena před hřbitovní kostel sv. Martina na severovýchodním okraji města. Samotný sloup byl tehdy patrně zničen. Snad při odstřelu hřbitovního kostela v dubnu roku 1964 či během následného rušení hřbitova v sedmdesátých letech 20. století byla nakonec plastika odstraněna.

 

Popis objektu

Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého dosahoval celkové výšky 5 metrů. Vrcholová pískovcová figurální plastika v životní velikosti, komponovaná čelně k divákovi, představovala světce s klasickými atributy jako kněze v kanovnickém rouchu klerice, rochetě a v almuci a s biretem na hlavě, kolem které měl umístěno pět hvězd. V levé ruce drží světec kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista, který si pravou rukou podpírá na prsou. Socha je postavena na nízké profilované hranolové podestě s rozšiřující patkou se zkosenými stěnami.

Vrcholová plastika bývala umístěna na vrcholu jónského sloupu se zdobenou hlavicí s nasazenou profilovanou vynesenou horní krycí deskou a profilovanou patkou. Sloup byl postaven na hranolovém žulovém podstavci o hraně 0,82 metru s horní profilovanou krycí deskou. Na přední straně byly vysekány tři monogramy "M H O", "I M R" a "I G S" pod tím na podstavci vysekán latinský prosebný nápis s chronogramem na rok 1800: "VERVS CVLTVS DIVO ATQVE PIO IOANNI NEPOMVCENO EX PIETATE" (Oslavujte skutečné uctění Boha skrze lásku k Janu Nepomuckému). Podstavec býval postaven na kamenném stupni.

 

Fotodokumentace

Toužim - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého | zaniklý sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého na nádvoří zámku v Toužimi na snímku z roku 1932
 

Použitá literatura

Gnirs, A. 1932 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in den Bezirken Tepl und Marienbad, Brno, 529/530
Kuča, K.-Zeman, L. 2006 : Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary, 228
Poche, E. a kol. 1982 : Umělecké památky Čech 4 (T-Ž), Praha, 71

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz