Úvod > Architektonické památky > Hroznětín - pomník obětem 1. světové války
Hroznětín - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války od kameníka Rudolfa Sandnera byl vztyčen v roce 1929 u paty věže farního kostela sv. Petra a Pavla na náměstí uprostřed města Hroznětín (Lichtenstadt). Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 23. června 1929. Roku 1946 byla na pomníku osazena nová nápisová deska na paměť prvního výročí osvobozeného pohraničí. V průběhu 2. poloviny 20. století neudržovaný pomník zcela zchátral.
Objekt: pomník v podobě kamenné stély
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Hroznětín (Lichtenstadt)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u paty věže kostela sv. Petra a Pavla na náměstí uprostřed města
GPS: 50°18'34.017"N, 12°52'20.977"E
Období vzniku: 1929
Architekt: Rudolf Sandner
Slavnostní odhalení: 23. června 1929
Období devastace: 1945
Stav: zachovalé částečně
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války byl vztyčen v roce 1929 u paty věže před východním průčelím farního kostela sv. Petra a Pavla na náměstí uprostřed města Hroznětín (Lichtenstadt). Pomník navrhl a zhotovil kameník Rudolf Sandner. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 23. června 1929 a průvodní řeč pronesl tehdejší hroznětínský děkan Friedrich Neumann. Pomník původně sloužil k upomínce na 70 padlých občanů Hroznětína během bojů první světové války.
Patrně hned po konci druhé světové války roku 1945 byla původní nápisová deska se jmény padlých odstraněna. Již v roce 1946 byla na upraveném pomníku osazena a dne 5. května 1946 za velké účasti obyvatel slavnostně odhalena nová nápisová deska na paměť prvního výročí osvobozeného pohraničí. V průběhu 2. poloviny 20. století neudržovaný pomník postupně zchátral.
Během osmdesátých let 20. století představitelé obce zřejmě rozhodli, že pomník s pokrokovým textem nepatří do blízkosti kostela, nápisová deska byla proto demontována a instalována uprostřed náměstí na podstavci, vytvořeném z bývalého náhrobního kamene z roku 1929, přeneseného z místního hřbitova. V roce 2007 byla poté nápisová deska opět osazena na bývalém pomníku obětem 1. světové války a nevhodný podstavec odstraněn.
Popis objektu
Pomník z hrubě sekané stély z kamenného monolitu. Původně bývala na přední straně kamene v mělkém obdélném výklenku osazena nápisová deska s reliéfem válečné přilby v horní části, 70 jmény padlých ve třech sloupcích a reliéfem ratolesti v dolní části. Dnes je zde umístěna litinová pamětní deska z roku 1946 na paměť prvního výročí osvobozeného pohraničí. Ve středu desky je situován reliéfní čsl. státní znak s datacemi „5. květen 1945“ a „5. květen 1946“ po stranách. V dolní části desky je vyveden věnovací nápis: „První výročí svobodného českého pohraničí“. Na levém boku kamenné stély je v zadní části je vysekána datace „23. 6. 1929“ slavnostního odhalení pomníku.
Kamenná stéla bývala původně instalována v alpiniu z přírodních balvanů, dnes rozvaleném. Prostranství kolem pomníku je upraveno do podoby travnaté terasy, původně snad doplněné okrasnými záhony, lemované tarasní zídkou z lomového kamene. Na temeni zídky po obvodu bývalo situováno oplocení mezi nízkými opracovanými žulovými sloupky, dnes pouze částečně dochovanými. Uprostřed v ose proti pomníku protnul terasu rovněž obezděný přístupový chodník s kamennými stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Černý Z., Dostál T. 2007 : Bolest v kameni. Pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce, Cheb, 147
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 93, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99