Úvod > Architektonické památky > Radošov - železný kříž
Radošov - železný kříž
Železný kříž nechala zřídit v 1. polovině 18. století rodina Brunnerova při bývalé cestě do Březiny v polích severozápadně od dnes již zcela zaniklé obce Radošov (Reschwitz). Po začlenění Radošova do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1954 byl neudržovaný objekt rozvalen a vrcholový kříž zlomen.
Obec: Radošov (Reschwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při cestě do Březiny asi 500 m severozápadně od vsi
GPS: 50°10'48.668"N, 13°6'52.237"E
Období vzniku: 1. polovina 18. století
Architekt: neznámý
Stavebník: rodina Brunnerova
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: vstup bez povolení zakázán (VÚ Hradiště)
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora nechala zřídit patrně v první polovině 18. století rodina Brunnerova z usedlosti čp. 15 naproti svému pozemku nad pravou stranou cesty do Březiny zvané „Kirchenweg“ v polích asi 500 metrů severozápadně od vsi Radošov (Reschwitz). Kříž v této poloze je zachycen prvně již na mapě 1. vojenského františkovo mapování z let 1764-1768.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a po následném začlenění Radošova do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1954 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století přestala být využívána cesta kolem kříže a postupně zarostla náletovými křovinami. Neudržovaný objekt byl poté rozvalen a vrcholový kříž zlomen.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Vysoký, bohatě zdobený litý železný vrcholový kříž s rozšířenou patkou býval doplněn na zadní straně kovanou železnou opěrkou. Kříž býval připevněn na vrcholu monolitického hranolového žulového podstavce s profilovanou hlavicí se zkosenými horními hranami a mohutnou profilovanou hranolovou patkou.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov 2005, s. 61.
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 333.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 295.