Úvod > Architektonické památky > Radošov - pomník obětem 1. světové války
Radošov - pomník obětem 1. světové války

Pomník obětem 1. světové války z roku 1929 stával na Novém hřbitově při silnici na Březinu západně od dnes již zcela zaniklé obce Radošov (Reschwitz) ve Vojenském újezdu Hradiště. Autorem pomníku byl akademický sochař Josef Mayer z Doupova. Slavnostní odhalení proběhlo dne 4. srpna 1929. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci 2. světové války však přestal být udržován a postupně chátral. Někdy po začlenění Radošova do Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 byl nakonec pomník spolu s hřbitovem zničen.
Objekt: žulový pomník v podobě ploché pyramidy
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Radošov (Reschwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na bývalém hřbitově západně od obce
GPS: 50°10'34.753"N, 13°7'1.091"E
Období vzniku: 1929
Architekt: Josef Mayer
Slavnostní odhalení: 4. srpna 1929
Období devastace: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války byl postaven v roce 1929 při severozápadní ohradní zdi Nového hřbitova při silnici na Březinu západně od dnes již zcela zaniklé obce Radošov (Reschwitz) ve Vojenském újezdu Hradiště. Návrh i samotnou realizaci pomníku provedl akademický sochař Josef Mayer z Doupova. Náklady na výstavbu pomníku tehdy činily 73 tisíc korun. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v neděli 4. srpna 1929 spolu s otevřením Nového hřbitova. Slavnosti se účastnili vojenští veteráni, hasičské sbory z celé farnosti a Jírova, Spolek sloužících vojáků z Luk (Verien der gedienten Soldaten), všechna místní zastupitelstva a mnozí občané. Průvodní řeč tehdy pronesl farář a někdejší vojenský kněz Josef Hamperl.
Pomník sloužil k připomínce 23 padlých, zemřelých a pohřešovaných občanů ze zdejší farnosti během první světové války, tedy obcí a vsí Radošov, Tis u Luk, Březina a Hradiště. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být udržován a postupně chátral. Někdy po začlenění Radošova do Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 a její následné demolici byl nakonec pomník spolu s hřbitovem zničen. Dnes se v místech bývalého hřbitova nachází pouze základová deska pomníku. Samotná hřbitov připomíná již jen alej vedoucí od silnice.
Popis objektu
Žulový pomník v podobě ploché pyramidy míval ve spodní části umístěnou obdélnou, polokruhově zakončenou černou pamětní nápisovou desku. V horní části desky byl vyveden německý věnovací nápis: „In ewiger Treue“ (Ve věčné věrnosti) a „Gefallene, Verstorbene und Vermisste aus dem Kirchensprengel Reschwitz“ (Padlí, zemřelí a nezvěstní z farnosti Radošov). Pod tím byla ve dvou sloupcích zaznamenána jména padlých občanů s datací jejich skonu. Uvedeny byly 3 oběti z Radošova, 3 oběti z Hradiště, 4 oběti z Tisu u Luk a 11 obětí z Březiny. V posledním řádku byly uvedeny jména dvou zemřelých ve vlasti.
V nástavci pomníku, vyneseném na dvou koulích, bývala na přední straně umístěna deska s plastickým reliéfem hlavy vojáka s přilbou a ratolestí. Pomník byl završen žulovou plastikou vojenského železného kříže s vysekanou datací první světové války „1914-1918“ na přední straně. Před pomníkem býval umístěn nízký obezděný květinový záhonek.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Binterová, Z. 2004 : Zaniklé obce Doupovska II., Chomutov, 59/62
Binterová, Z. 2005 : Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov, 61/62
Černý Z., Dostál T. 2007 : Bolest v kameni. Pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce, Cheb, 208
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 294
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99