Úvod > Architektonické památky > Doupov - socha sv. Jana Nepomuckého
Doupov - socha sv. Jana Nepomuckého

Dnes již zaniklá pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora z roku 1762 stávala na kamenném mostku přes potok Liboc na silnici do Trmové na severovýchodním okraji města Doupov (Duppau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Plastika sem byla přenesena na počátku 20. století ze zrušeného mostku v ulici Herrengasse. Někdy po začlenění Doupova do nově vzniklého vojenského újezdu byla zchátralá socha patrně odstraněna.
Objekt: pozdně barokní figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Doupov (Duppau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na mostě přes potok Liboc na silnici do Trmové v jihovýchodní části města
GPS: 50°15'27.609"N, 13°8'54.322"E
Období vzniku: 1762
Architekt: neznámý
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora z roku 1762 stávala původně na kamenném mostě přes potok v ulici Herrengasse, vedoucí ke klášternímu kostelu sv. Alžběty, ve východní části dnes již zcela zaniklého města Doupov (Duppau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Někdy na počátku 20. století byla socha patrně z důvodu rozšíření ulice a zrušení mostu přenesena na kamenný most Aubachbrücke přes potok Liboc (Aubach) z roku 1752 na silnici do Trmové na severovýchodním okraji města.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. Po následném začlenění Doupova do nově vzniklého vojenského újezdu byla postupně celá zástavba bývalého města zbořena. Někdy v této době byla nakonec poničená socha sv. Jana Nepomuckého patrně odstraněna.
Popis objektu
Pískovcová pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého na nízkém podstavci bývala umístěna na kamenném zábradlí uprostřed mostku. Vrcholová figurální plastika světce, komponovaná čelně k divákovi, představoval světce s klasickými atributy jako kněze v kanovnickém rouchu klerice, rochetě a almuci a s biretem na hlavě, kolem které měl umístěnou svatozář s pěti hvězdami. V levé ruce držel světec kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista, který si pravou rukou podpíral na prsou.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Binterová, Z. 1998 : Zaniklé obce Doupovska, Chomutov, 9/14
Binterová, Z. 2005 : Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov, 17/21
Neznámý: Johannes von Nepomuk, Maria, Antonius und Rochus - die Heiligen auf dem Duppauer Marktplatz, Kaadner Heimatbrief