Úvod > Architektonické památky > Kyselka - pomník Franze Franiecka
Kyselka - pomník Franze Franiecka
Pomník karlovarského knihtiskaře a nakladatele Franze H. Franiecka nechal zřídit v roce 1859 vlastník zdejších lázní baron Johann von Neuberg při lesní vycházkové pěšině nad kolonádou Ottova pramene nad obcí Kyselka (Giesshübl-Sauerbrunn). V červnu roku 1859 byl následně pomník slavnostně odhalen. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně zcela zchátral.
Objekt: prostý pomník v podobě pilíře
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Kyselka (Gießhübl-Sauerbrunn)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při lesní vycházkové pěšině nad kolonádou Ottova pramene nad obcí
GPS: 50°15'31.590"N, 13°0'5.787"E
Období vzniku: 1859
Architekt: neznámý
Stavebník: Johann von Neuberg
Slavnostní odhalení: červen 1859
Materiál: žula
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pomník karlovarského knihtiskaře a nakladatele Franze H. Franiecka (1800- 1859) od neznámého autora nechal zřídit těsně po jeho smrti ještě v roce 1859 tehdejší vlastník zdejších lázní baron Johann von Neuberg při lesní vycházkové pěšině nad kolonádou Ottova pramene nad obcí Kyselka (Giesshübl-Sauerbrunn). Okolí pomníku bylo upraveno, dva sousední mohutné buky byly tehdy pojmenovány po zakladatelích zdejších lázní Antonii a Wilhelmu von Neubeg a opatřeny tabulkami se jmény. V červnu roku 1859 byl následně pomník slavnostně odhalen, průvodní řeč tehdy pronesl Johann von Neuberg.
Pomník byl zřízen na památku Franieckových zásluh. Franieck byl štědrým mecenášem a častým návštěvníkem rodících se lázní v Kyselce, která byla jeho oblíbeným výletním místem. Dne 23. srpna 1852 lázně navštívil v doprovodu řeckého krále Otty I. během jeho karlovarského pobytu. Pojilo ho úzké přátelství s Johannem von Neuberg, majitelem kysibelského panství. Roku 1857 vydal publikaci Album der König Otto Quelle bei Geisshübl in Böhmen.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byla odstraněna nápisová deska pomníku. Dnes je opuštěný pomník ve velmi zdevastovaném stavu, terasa rozvalena a jeho okolí neudržováno.
Popis objektu
Prostý nízký hranolový profilovaný žulový pomník ve tvaru pilíře nesl původně v mělkých výklencích na pohledových stranách obdélné věnovací nápisové desky se zkosenými rohy. Základnu pilíře tvoří profilovaná patka ve tvaru zkoseného hranolového soklu. Pomník stával na vyzděné terase kruhového půdorysu, za které se zachovaly rozvalené lomové kameny.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Burachovič, S. 1995 : Karlovarský knihtiskař Franz H. Franieck, Historický sborník Karlovarska III, Karlovy Vary, 181/203
Gnirs, A. 1933 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 39