Úvod > Architektonické památky > Močidlec - socha sv. Jana Nepomuckého
Močidlec - socha sv. Jana Nepomuckého
Sochu sv. Jana Nepomuckého nechali zřídit roku 1831 manželé Albert a Theresia Mikuttovi z usedlosti čp. 13 nad bývalým rozcestím při silnici ke Kolešovu západně od vsi Močidlec (Modschiedl). Ve 2. polovině 20. století však přestala být plastika udržována a postupně zchátrala. V roce 1997 proběhla částečná renovace zchátralé sochy, poté opět chátrala. Objekt byl nestabilní a nakloněn hrozil zřícením. V letech 2013-2014 bylo proto přistoupeno k celkové rekonstrukci plastiky.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Močidlec (Modschiedl)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při pravé straně silnice na Kolešov asi 300 m západně od vsi
GPS: 50°3’25.774″N, 13°13’4.630″E
Období vzniku: 1831
Architekt: neznámý
Stavebník: Albert a Theresia Mikuttovi
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 1997 a 2013-2014
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 17605/4-946
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého nechali zřídit roku 1831 manželé Albert a Theresia Mikuttovi z usedlosti čp. 13 nad bývalým rozcestím cesty do Pšova při pravé straně silnice ke Kolešovu asi 300 metrů západně od vsi Močidlec (Modschiedl). Autorem plastiky byla patrně některá z dílen Oswalda Josefa Wendy ve Žluticích nebo Stephana Borowetze a Josefa Herschera Manětíně, které během první poloviny 19. století pracovaly pro široké okolí. Socha bývala dříve známá rovněž jako „2. Jan“ (2. Johannes).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Dne 3. května 1958 byla socha sv. Jana Nepomuckého u Močidlece zapsána na státní seznam nemovitých kulturních památek pod rejst. č. 17605/4-946. Během druhé poloviny 20. století byla plastika ve správě JZD Mír Pšov se sídlem v Novosedlích, které se však o údržbu objektu nestaralo.
V roce 1997 proběhla částečná renovace zchátralé sochy sv. Jana Nepomuckého. Patrně během této obnovy byla horní krycí deska podstavce osazena obráceně, vzhůru nohama. Již v roce 2010 však byla plastika opět ve špatném stavu. Nestabilní, nakloněný objekt ve svahu hrozil zřícením do příkopu sousední komunikace, přední strana plastiky je navíc poničena technikou a údery kamenů při údržbě tohoto příkopu. V těsné blízkosti zadní strany plastiky se zase nachází pole soukromého zemědělce a objekt je tak narušován projíždějící těžkou mechanizací.
Spolek okrašlovací Vladař proto zahájil kroky potřebné k záchraně plastiky. Dne 13. ledna 2010 vydal památkový odbor Magistrátu Karlovy Vary povolení k restaurování sochy. Finanční rozpočet restaurování díla vypracovala akademická restaurátorka MgA. Helena Štěrbová z Kozojed s částkou 83.000 Kč. Následně požádala obec Pšov o určení nevyjasněné vlastnictví objektu, které bylo Krajským úřadem připsáno majiteli pozemku, soukromému zemědělci Milanu Zemanovi z Líšťan. Plastika musela být poté podepřena dřevěnou konstrukcí proti sesutí z příkrého svahu.
Na podzim roku 2013 nechal Milan Zeman zchátralou sochu sv. Jana Nepomuckého vybudovat nový základ, na který byla následně plastika restaurátorkou MgA. Helenou Štěrbovou přenesena. Během transferu došlo rovněž k obrácení krycí desky podstavce do správné polohy. V roce 2014 následně Milan Zeman přistoupil k celkové renovaci poničené plastiky na vlastní náklady. Restaurátorské práce provedla akademická restaurátorka MgA. Helena Štěrbová z Kozojed. Během rekonstrukce byly domodelovány mechanicky poškozené plastické části, sv. Jan Nepomucký dostal novou svatozář a doplněn byl poničený věnovací nápis na podstavci.
Popis objektu
Socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci ze středně zrnitého arkózového pískovce patrně z místní lokality dosahuje celkové výšky asi 280 cm a šířky 75 cm. Figurální plastika v mírně podživotní velikosti, komponovaná čelně k divákovi, představuje světce s typickými atributy jako kněze s kratším vousem v kanovnickém rouchu klerice, rochetě a v almuci a s biretem na hlavě. Nad hlavou má umístěnou pozlacenou kruhovou svatozář s pěti paprsky. Postava světce v kontrapostu s mírně nakročenou pravou nohou a se sklopenou hlavou mírně vlevo, pohledem shlíží na kříž v levé ruce s Ukřižovaným Ježíšem Kristem a nápisem „INRI“ na plastické stylizované tabulce. Pravou rukou si pak světec přidržuje patu kříže. Základnu plastiky tvoří nízká hranolová podesta.
Vrcholová plastika je umístěna na nižším profilovaném hranolovém soklu s konkávně prohnutými stranami. Sokl s plastikou je postaven na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s mohutnou vynesenou profilovanou horní krycí deskou a profilovanou patkou. V horní části podstavce je vyvedena jednoduchá plastiká římsa. Na přední straně podstavce je v mělkém obdélném vpadlém rámci vysekán poškozený, dnes již z větší části nečitelný, věnovací nápis v němčině: „S. IOHANN von NEPOMUK GEWIDMET VON DEN EHELEUTEN ALBERT UND THERESIA MIKUTTA MDCCCXXXI“ (Sv. Jan Nepomucký zřízen manželi Albertem a Theresií Mikuttovými 1831). Ostatní stěny podstavce jsou hladké, bez členění. Základnu podstavce tvoří mohutný hranolový sokl. Podstavec je postaven na nízkém pískovcovém stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 582
Poche, E. a kol. 1978: Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 417
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 250