Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - dům Felix Zawojski
Karlovy Vary - dům Felix Zawojski
Typologie: historické objekty
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°13'24.726"N, 12°53'1.204"E
Stav: zachovalé
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Krejčovský mistr Felix Zawojski přišel spolu s manželkou, malířkou Marii Štempjerovou, koncem 19. století do Karlových Varů, aby se zde usadil a založil krejčovský závod. Felix Zawojski nejdříve zakoupil dům v Moravské ulici. Později se rozhodl vystavět velký módní salón v centru lázní, aby propagoval své zboží. V roce 1899 proto zakoupil malý stavební pozemek v sousedství Tržiště v historickém centru města Karlovy Vary (Karlsbad). Reprezentativní secesní dům čp. 29 byl poté postaven v roce 1900 podle návrhu vídeňského architekta Karla Haybäcka. O několik měsíců později karlovarský městský úřad vydal povolení na provozování krejčovského ateliéru, který byl následně otevřen v roce 1901. Dámské a pánské krejčovství bývalo umístěno v prvním patře budovy, v přízemí byly situovány místnosti pro zkoušení a útulný přijímací pokoj. Ve druhém patře byl umístěn soukromý byt Felixe Zawojskiho a umělecký ateliér manželky. Ostatní patra objektu byla dávána do pronájmu lázeňským hostům a stálým zákazníkům. V roce 1902 působilo v Karlových Varech celkem 151 módních ateliérů, provozovna Felixe Zawojskiho však byla tehdy nejznámější a nejmodernější. Ateliér se tehdy těšil bohaté a vznešené klientele, jeho služby využívaly královské a aristokratické rodiny celé Evropy. Mezi jeho klientelu patřil například anglický král Eduard VII., známý jako „arbiter elegantiarum”, zákonodárce veřejného mínění v oblasti módy po celé Evropě. Perský šáh Mustaffa Eddin byl se svou zakázkou tak spokojen, že udělil Zawojskimu právo navštěvovat kdykoli své zámecké komnaty a rovněž mít čtyři manželky. Roku 1910 byl v domě Felix Zawojski zbudován úplně první výtah v měšťanském domě v Karlových Varech. V roce 1911 prodal Felix Zawojski dům české Živnostenské bance, která zde následně otevřela svou provozovnu. V roce 1924 byly výlohy zvýšeného přízemí domu upraveny podle návrhu českého architekta Osvalda Polívky v duchu dobové estetiky. Dne 3. května 1958 byl secesní dům Felix Zawojski zapsán na státní seznam nemovitých kulturních památek. V letech 2006-2008 proběhla celková rekonstrukce budovy a přestavba objektu na hotel podle projektu Ing. arch. Patrika Dandy nákladem 145 milionů korun. Stavební práce, které prováděla stavební firma Bau-stav a.s. byly zahájeny dne 9. října 2006. Roku 2007 získala firma Bau-stav a.s. 1. místo v soutěži "Fasáda roku 2007" za realizování náročné obnovy secesní fasády průčelí budovy. Rekonstrukční práce byly dokončeny v březnu roku 2008. Nový hotel Felix Zawojski ve starobylém stylu nabízí lázeňským hostům ubytování v 10 luxusních pokojích.
Popis objektu
Secesní třípatrový řadový dům krytý sedlovou střechou se zdobenými vikýři. Střecha je v prostoru nad schodištěm přerušena novodobá skleněná vitráž z doby rekonstrukce, jejíž návrh vycházel z motivů původního zábradlí schodiště. Vstupní pětiosé průčelí je zvýrazněno vystupujícím středovým rizalitem druhého a třetího patra, završeným zdobeným hranolovým vikýřem s oplechovanou kupolí se zdobenou věžičkou. Zvýšené přízemí v podobě parteru tvořila původně celodřevěná výkladní skříň, upravená v roce 1924. Na vyzděných meziokenních pilířích byla tehdy vyvedena výzdoba v podobě svislé kanelury. Nad výlohou býval šikmo pod balkónem prvního patra původně zavěšen reklamní štít s trojúhelníkovým profilem. Průčelí s jednotným secesním projevem je zdobeno bohatou plastickou dekorativní výzdobou fasády. Obdélná okna jsou zdobena secesními obrubami. Průčelí je doplněno železnými zábradlími balkónů. Zadní stěna budovy zároveň tvoří nábřežní zeď říčky Teplé. Nepravidelné čtyřosé říční průčelí je zvýrazněno dvouosým rizalitem, vyneseným z prostoru prvního patra, završeným velkým štítovým vikýřem se zprohýbaným štítem.
Ve zvýšeném přízemí objektu v podobě reprezentativní haly se nachází komerční prostory, obchod a recepce, s vlastním vstupem z ulice. Před přestavbou zde bývala situována bankovní hala s přepážkami. Stěny haly jsou kryty kvalitním dřevěným obkladem, sestávajícím z kanelovaných pilastrů s kladím, v jehož vlysu je použit motiv meandru.
Plochostropé místnosti jsou zdobeny bohatou štukovou výzdobou. Interiér budovy je doplněn kachlovými kamny, mosaznými svítidly ve společných prostorách, mosazným kováním dveří a oken. V budově vznikla dle historických fotek replika původní nedochované výtahové kabiny. Zábradlí a výtahová mříž je zdobena květinovými ornamenty.