Úvod > Architektonické památky > Pšov - socha sv. Floriána
Pšov - socha sv. Floriána

Pískovcovou sochu sv. Floriána nechali zřídit v roce 1815 manželé Anton a Elisabetha Melcherovi z usedlosti čp. 23 při významném rozcestí cest na Kolešov a Kobylé severovýchodně od obce Pšov (Schaub). V roce 1893 byla plastika renovována. Po roce 1945 však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Někdy během 2. poloviny 20. století byl nakonec objekt rozvalen a vrcholová plastika rozbita. V letech 2011-2012 bylo přistoupeno k celkové rekonstrukci plastiky.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Pšov (Schaub)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí cesty na Kolešov při silnici do Kobylé severovýchodně od obce
GPS: 50°3'26.713"N, 13°10'32.535"E
Období vzniku: 1815
Architekt: neznámý
Stavebník: Anton a Elisabetha Melcherovi
Materiál: pískovec
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2011-2012
Znovuvysvěcení: 9. května 2015
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcovou sochu sv. Floriána nechali zřídit v roce 1815 manželé Anton a Elisabetha Melcherovi z usedlosti čp. 23 na obecním pozemku při významném rozcestí cesty na Kolešov při pravé straně silnice na Kobylé severovýchodně od obce Pšov (Schaub). Autorem plastiky byla patrně některá z dílen Oswalda Josefa Wendy ve Žluticích nebo Stephana Borowetze a Josefa Herschera Manětíně, které během první poloviny 19. století pracovaly pro široké okolí. V roce 1893 byla socha renovována manželi Antonem a Barbarou Melcherovými z usedlosti čp. 23. V době před rokem 1945 o plastiku pečovala rodina Aloise Jubla z usedlosti čp. 23 zvané „bei untan Melcher“.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec podstavec rozvalen, vrcholová plastika stržena a rozbita. Na počátku devadesátých let 20. století se na původním stanovišti na pozemku p.p.č. 685/5 nacházel poslední fragment zničené sochy sv. Floriána, část hořícího domu, jednoho z atributů světce, a rozvalený podstavec. Za vlastníka poničeného objektu byla tehdy určena obec Pšov.
V letech 2011-2012 přistoupil Spolek okrašlovací Vladař k celkové rekonstrukci sochy sv. Floriána v rámci výstavby nové naučné stezky. V první polovině roku 2011 byly do ateliéru odvezeny části rozvaleného podstavce, kde byly očištěny, doplněny a ošetřeny hydrofobním nátěrem. Vytvořena byla nová hlavice podstavce a jednotlivé části byly sestaveny. Po srovnání základových kamenů byl obnovený podstavec osazen na původním stanovišti. Kamenické práce provedl sochař Marcel Stoklasa z Nečtin nákladem 23.500 Kč. Finance na renovaci byly získány z rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu a prostředků spolku.
Následně byla sochařem Marcelem Stoklasou vytvořena nová vrcholová pískovcová socha sv. Floriána celkovým nákladem 60.000 Kč, která byla na počátku roku 2012 osazena na obnoveném podstavci. Prostředky na vytvoření plastiky uhradil vlastník objektu, obec Pšov. Dne 9. května 2015 byla poté obnovená socha sv. Floriána slavnostně posvěcena žlutickým farářem Petrem Řezáčem za hojné účasti místních obyvatel.
Popis objektu
Pískovcová socha sv. Floriána na podstavci. Novodobá vrcholová figurální plastika představuje dlouhovlasého světce v brnění a dlouhém plášti přes ramena a s přilbou zdobenou korouhví na hlavě. V levé ruce drží světec svinutý praporec nesený na kopí, postaveném podél těla. V pravé ruce pak drží vědro vody, kterou hasí hořící model domu, umístěný u svých nohou. Základnu plastiky tvoří nízká hranolová podesta. Původně bývala na podstavci postavena socha sv. Floriána dnes již neznámé podoby a provedení.
Plastika je umístěna na vrcholu pískovcového hranolového podstavce s horní vysazenou profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou o rozměrech půdorysu 100 x 100 cm. V obdélném vpadlém rámci s projmutými rohy na přední straně podstavce je vysekán německý věnovací nápis: „DIESES GEDAECHTNÜS DES HELIGEN FLORIANI WIDMET ANDON UND ELISABETHA MELCHER ANO 1815“ (Tuto připomínku svatého Floriána věnovali Anton a Elisabetha Melcherovi v roce 1815). Nad nápisem je umístěna schránka na obětiny s kruhovým otvorem, opatřená původně železnými dvířky. Rovněž ostatní strany podstavce jsou zdobeny obdélnými vpadlými rámci s projmutými rohy. V rámci na pravé boční straně podstavce vysekán dnes z části nečitelný německý pamětní nápis: „Ren. … Anton … Barbara Melcher aus Schaub 1893.“ (Renovováno Antonem a Barbarou Melcherovými z Pšova roku 1893). Na zadní stěně podstavce je pak vysekán nápis „N° 23.“ Základnu podstavce tvoří hranolový sokl. Podstavec je postaven na nízkém stupni, složeném z pískovcových kvádrů.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 657
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 89